Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... FACTURA FISCALA POATE TINE LOC DE CONTRACT ?????
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

FACTURA FISCALA POATE TINE LOC DE CONTRACT ?????

Buna ziua
Am urmatoarea speta
Am un debitor cu care nu s-a incheiat un contract. El acum nu mai vrea sa ne achite niste facturi pe motiv ca nu avem contract incheiat.

Factura fiscala poate tine loc de contract atata timp cat pe factura este mentionat ca prezenta factura este un contract ferm?

Puteti sa-mi comunicati daca se poate si in ce temei legal se poate?

Cu multumiri anticipate!

Alina
Factura fiscala prin ea insasi nu poate tine loc de contract, un contract presupune existenta acordului partilor.

Pe de alta parte daca acea factura a fost acceptata la plata de catre debitor atunci este clar ca a existat un acord de vointaal partilor (contract) chiar daca nu s-a materializat intr-un contract in forma scrisa. (art 46 Codul Comercial0

v-ar fi util daca ati fi avut o comanda semnata de debitor, pentru ca daca exista o comanda ( care sa includa produsul/serviciul solicitat, cantitatea, pretul) atunci iarasi se poate vorbi de contract, chiar daca nu exista un inscris denumit contract.
aianaa, utilizator
factura nu tine loc de contract.. e gresit sa zici asa.. factura e o dovada a existentei contractului ce nu a mai imbracat forma scrisa.. daca a luat marfa sau a beneficiat de anumite servicii prestate de firma la care sunteti angajata consilier juridic, iar creantele din facturile emise de firma dvsau fost acceptate prin semnatura si stampila de debitoare, atunci e ok.. va puteti indrepta impotriva lor cu actiune pe drept comun dupa ce il notificati si indepliniti procedura prealabila prevazuta de art. 720 indice 1 C. Pr. Civila.. daca mai ai nevoie de sfaturi, ma poti contacta prin mesaje private.. cu stima, Petre
Factura in sine nu tine loc de contract.
Ea poate, eventual, constitui un "inceput de dovada scrisa".
In cazul in speta, doar comanda scrisa, factura semnata spre acceptare si avizul de expediere a marfii (serviciului) semnat pentru receptia marfii poate tine loc de contract.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu fiti chiar asa de "birocrat" !
In alte parti ale lumii (comerciale), unde afacerile se incheie cu o strangere de mana, cum s-or fi descurcand ?