Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... consecinte furt bani din casierie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

consecinte furt bani din casierie

Am lucrat la o firma cam o luna si jumatate cu un contract pe o luna pe care nu l-am semnat eu , ci altcineva.Dupa o luna nu am avut nicio discutie despre prelungire si doream sa plec deoarece nu se dadeau banii la timp si alte probleme.Mi s-a zis ca "nu se stie cand se dau banii" si am luat din casierie 500 lei si am plecat.Acum sunt amenintata cu desfacere disciplinara si politie, plangere penala etc.Mentionez ca am trimis suma integral inapoi prin posta impreuna cu demisia cu confirmare de primire.Ce urmeaza sa se intample mai departe?:sorry:
Se cheama "furt calificat" sanctionat si pedepsit de legea penala, in plus ati lucrat la "negru" fara carte de munca omitand sa informati ITM de acest lucru... Ca ati returnat suma insusita ilegal a fost un lucru bun ceea ce procurorul va aprecia si va propune instantei de judecata sa condamne pentru fapta, avand in vedere circumstante atenuante. In ceea ce priveste "desfacerea disciplinara a cim", de ce trebuie sa va faceti probleme atata vreme cat nu exista un asemenea contract, in conditiile in care a semnat altcineva in numele dvs.! Daca plangera prealabila nu se depune la Parchet de catre partea vatamata se poate presupune ca nu exista acea fapta de a va face dreptate singur!