Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Buna ziua. Eu lucrez de 3 ani si jumatate intr-o institutie de invatamant, ca personal didactic auxiliar. Norma mea este de 1/2 (o jumatate de norma).
Va rog sa ma '' luminati '' si pe mine in ceea ce priveste numarul de zile de concediu la care am dreptul, conform ultimelor reglementari in vigoare. Precizez ca in primul an am beneficiat de concediu de maternitate vreo 3luni si ceva.
Multumesc pentru intelegere.
aveti dreptul la jumatate din zilele de concediu de care ati fi beneficiat daca aveati norma intreaga.. cum nu cunoastem amanunte, nu va putem lamuri mai mult
Buna ziua!Aveti dreptul la nr.de zile de CO specificat in CM nu conteaza daca lucrati cu jum.de norma sau cu norma intreaga nu vi se fractioneaza nr.de zile care este de minim 20.
Pentru concediul de odihna, in CCMN sunt prevazute minim 21 de zile !
ContSters109653, utilizator
aici fiind vorba de o pers ce a lucrat cu jumatate de norma, numarul zilelor de concediu ar trebui sa fie reduse la jumatate.. nu ai cum sa dai cuiva concediu intreg daca vine la serviciu doar juma de an..tot atat se calculeaza ca a contribuit si pentru vechimea in munca..nu avea norma intreaga nu are un an vechime, doar juma de an
Multumesc pentru raspunsuri, dar pana la urma cum ramane ? Beneficiez de sau nu de numarul de zile corespunzator unei norme intregi? 20-21 de zile