Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... contributie casa de pensii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

contributie casa de pensii

Buna ziua !
Va rog sa ma faceti sa inteleg daca trebuie sa platesc si contributia la casa de pensii in cazul in care sunt PFA. Discutiile sunt pro si contra si nu mai stiu ce sa inteleg. Va multumesc !!!
Art. 5 din Legea 19/2000 (Pensiilor)
(1) În sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. Persoanele care desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă şi funcţionarii publici;
IV. persoanele care se află în una dintre situaţiile următoare:
(la data 22-iul-2007 Art. 5, alin. (1), subpunctul IV.. din capitolul I modificat de Art. I, punctul 1. Din Legea 250/2007 )
c) membri ai asociaţiei familiale;
d) persoane autorizate să desfăşoare activităţi independente;
f) alte persoane care realizează venituri din activităţi profesionale;
V. Persoanele care se regăsesc în două sau mai multe situaţii prevăzute la pct. IV.
L.C.

Laura Ciobeica, moderator
conform art 5, IV , lit d al Legii 19/2000 trebuie sa platiti aceasta contributie
Tineti cont insa si de articolul 6^1 alineat 2

(2) Se excepteaza de la obligativitatea depunerii declaratiei de asigurare persoanele prevazute la art. 5 alin. (1) pct. IV si V, daca beneficiaza de una dintre categoriile de pensii prevazute de prezenta lege sau daca se regasesc in situatiile prevazute la art. 5 alin. (1) pct. I, II si III.