Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pot sista contributia mea la sistemul de pensii ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pot sista contributia mea la sistemul de pensii ?

sunt particular , persoana fizica si am 32 de ani de cotizare la sistemul de pensie. doresc sa sistez contributia mea.
1. cand am inceput contributia la sistemul de pensii in 'contractul ' cu statul pensionarea se facea la 60 de ani.
2.platesc la sistemul de pensie lunar si eu si sotia cam 7 mil. lei vechi de persoana
3. consider ca daca ma voi pensiona la 65 de ani voi avea 10 ani de cotizare , iar banii ce statul mi-i va returna in caz ca sistemul va fi viabil, printr-un simplu calcul nu vor fi pe masura cheltuielilor mele, plus nesiguranta lor
4 am fost la Casa de Pensii cu aceasta solutie iar raspunsul dat este ca sunt obligat sa cotizez in sistemul de pensii atata timp cat am profit, comform legii 19 di 2000

As dori daca se pot face ceva comentarii pe aceasta tema, si cum ar fi bine sa procedez

Multumesc mult
-nu inteleg sub ce forma cotizati,ca salariat,ca pfa?
-sunteti asociati intr-o societate comerciala?
- vorbiti de profit ,daca e un profit ca asociati intr-o soc. com .aveti grija sa faceti investitii si sa nu mai aveti profit.
1. Din Legea 19/2000:
Art. 5 - (1) În sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care se află în una dintre situaţiile următoare:
a) asociat unic, asociaţi, comanditari sau acţionari;
b) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociaţiei familiale;
d) persoane autorizate să desfăşoare activităţi independente;
e) persoane angajate în instituţii internaţionale, dacă nu sunt asiguraţii acestora;
f) alte persoane care realizează venituri din activităţi profesionale;
V. Persoanele care se regăsesc în două sau mai multe situaţii prevăzute la pct. IV.

2. Asadar este vorba de o prevedere legala, este obligatorie si nu va puteti sustrage acesteia.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Si eu caut raspuns de ceva timp la o intrebare similara : pot renunta la pensia de stat ? Chiar daca am ceva ani de cotizare nu mai vreau sa mai contribui si nici nu vreau sa mai primesc pensie de la stat. Este posibil ?
sunt medic stomstolog , am cabinet privat, si pe moment nu mai am angajati
corectie ...medic stomatolog