Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia de stat este obligatorie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia de stat este obligatorie?

am sub 35 de ani si am auzit ca obligatoriu ar trebui sa platesc cotizatie lunara la Casa Nationala de Pensii.... Eu am pensie privata, am firma proprie si sunt administrator. este adevarat ca pensia de stat este obligatorie?
daca sunteti asociat unic exista obligatia data de legea 19/2000 de a depune declaratia de asigurat daca nu aveti contract de munca.
Obligatia de a plati CAS la bugetul asigurarilor sociale de stat este reglementata prin art. 6 ind. 1 din Legea nr. 19/2000.

ART. 6 ind. 1
(1) Persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. IV şi V care au cel puţin vârsta de 18 ani sunt obligate să se asigure pe baza declaraţiei de asigurare. Declaraţia de asigurare se depune în termen de 30 de zile de la data încadrării în situaţia respectivă la casa teritorială de pensii din raza de domiciliu sau de reşedinţă. Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declaraţia de asigurare.
(2) Se exceptează de la obligativitatea depunerii declaraţiei de asigurare persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. IV şi V, dacă beneficiază de una dintre categoriile de pensii prevăzute de prezenta lege sau dacă se regăsesc în situaţiile prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. I, II şi III.