Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara restanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara restanta

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema:

In aprilie 2008 am inaintat cererea de divort, avand si doi copii minori. In Iunie 2009 s-a incheiat procesul de divort, dupa un apel, din cauza pensiei alimentare. Ultima hotarare judecatoreasca prevede ca fostul sot sa plateasca pensia alimentara din aprilie 2008, insa el a inceput sa plateasca la zi pensia in ianuarie 2009, "omitand" pensia restanta (aprilie-decembrie 2008), as vrea si eu sa stiu ce pot face in privinta acelei pensii restante care se ridica la suuma de 3300 ron.

Multumesc anticipat.
Investiti cu formula executorie hotararea si puteti proceda la executarea silita a sotului dvs.daca acesta realizeaza venituri (cu forme legale)-poprire pe venit sau are un imobil in proprietate ( executarea silita imobiliara) sau un cont bancar cu lichiditati( poprire pe cont).;)
Are venituri din salariu, deja se face poprire pentru pensia alimentara curenta, se poate sa i se opreasca mai mult din salariu? Care ar fi cota maxima? Cont in banca nu stiu sa aiba, iar imobilul in care sta nu este pe numele lui. Plangere penala nu se mai poate face?
S.Cristina, utilizator
Se poate popri pana la 1/2 din venitul lunar net pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere.Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleaisi sume , urmarirea nu poate depasi 1/2 din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor.
Plangerea pentru abandon de familie poate fi formulata doar in masura in care debitorul cu rea credinta timp de 2 luni consecutiv nu a platit pensia stabilita pe cale judecatoreasca.
Va multumesc.
buna ziua.
plangere penala pt. abandon de familie nu puteti face, intrucat fostul sot plateste pensia de itnretinere pt anul 2009 din cate am inteles.
pt. pensia restanta puteti sa faceti actiune in instanta .