Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... MALPRAXIS
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

MALPRAXIS

Buna ziua!
Acum aproximativ 3 ani si jumatate am suferit o interventie chirurgicala in urma unui chist de ovar. Asa cum reiese din biletul de externare de atunci si din spusele d nei doctor care ma operat am suferit o anexectomie stanga.Ceea ce inseamna in termeni medicali extractia o data cu chistul si a ovarului stang impreuna cu trompa uterina. De la acea operatie si pana acum am dureri continue in zona abdominala. Acum o sa[ptamana m am prezentat la spital la aceeasi doctora care ma operat acum 3 ani si jumatate . Aveam dureri forte mari in zona abdominala .Abia daca mai puteam sa merg. Ma internat in spital si in urma unor analize a constatat ca pe ovarul drept am un chist foarte mare. Am facut tratament in spital iar d na doctor insista din nou cu operatia.pe care am si refuzat o. La externare am avut o surpriza de proportii. Pe biletul de externare scria foarte clar ce sa intamplat acum 3 ani si jumatate. D na doctor si a amintit ca de fapt atunci nu a scos numai ovarul stang si trompa stanga ...ci si trompa dreapta si partial ovar drept...Pt ce ? ASta nu mai stiu...I o fi scapat bisturilui din mana!...Sunt socata ..si in acelasi timp foarte demoralizata....Acum ma simt si mai rau..nu numai fizic..si psihic..sansele de a mai avea copilul dorit sunt aproape de zero..poate chiar zero..urmeaza sa merg acum la un alt medic..sa mi spuna si mie exact ce organe mai am intregi...nici nu va imaginati ce este in sufletul meu.....Cand am suferit operatia aia ..acum 3 ani jumate aveam 23 de ani...As dori daca se poate ajutorul unui avocat ..Ce as putea sa fac in acest caz? As putea sa actionez in justitie spitalul ? Ce pot sa fac ? Oricum aceasta doamna doctor ma distrus ..pe viata ..si fizic si psihic... :(
Spun ca va urez succes in demersurile pe care vreti sa le intreprindeti. Iar in ceea ce priveste publicitatea cazului , sigur , nu e nici un impediment , doar daca va ganditi bine inainte , pentru ca va trebui sa suportati multe ulterior.In primul rand tracasarea , apoi rezistenta fizica si psihica si mult curaj de a duce la bun sfarsit ceea ce veti incepe. Asta mai ales daca apelati la televiziuni. Sa fiti puternica,poate se va gasi si o rezolvare medicala pana la urma.Nu documentele sunt problema aici.
Cu privire la probe, eu consider ca biletul de externare creaza o prezumtie cu privire la operatie: ca s-a "umblat" doar in partea stanga. Astfel, restul, pentru a rasturna aceasta proba, trrebuie aduse acte de catre doctorul pe care-l dai in judecata. In consecinta, orice ar scrie ori rescrie in raport, daca ea nu dovedeste CA STIAI, CA TI_A SPUS ORI CA TI_AI DAT ACORDUL, ea are o problema. E simplu.
Apoi vei suferi unele investigatii medicale pentru a fi evaluata in sensul daca se mai poate face ceva pentru a avea copii, cat ar costa etc sau, daca nu. Sper, pentru tine...
Cu publicitatea, nu este atat de usor sa cointeresezi ziarele/televiziunile. Este o munca de titan, necesita nervi, bani si timp, nu ajung doar cateva mailuri. Si apoi, nu cred ca, atunci cand spui de publicitate, ca vrei sa ajungi la stiri printre morti ale betivilor si violuri de batrane, nu? Cred ca vrei ceva serios, de aceea spun ca este mult de munca si nu stiu daca sunt foarte multe persoane dispuse a face asta gratis. Adica... munca multa = cost mare.
In rest, cred ca e bine sa incepi un proces impotriva spitalului si a doctorului respectiv, pentru altii sau altele care ar putea ajunge pe mana ei... Te-ar ajuta, poate, si psihic...
Ai mare dreptate! Chiar ar trebui sa fac ceva ...cred ca m ar ajuta si psihic....dar in primul rand vreau sa nu mai ajunga nimeni in situatia mea..pentru ca este ingrozitor. Raportul ala vreau sa l vad asa pentru mine...petru ca vreau eu sa stiu ce scrie acolo...poate ma ajuta cumva sa inteleg ce sa intamplat. Maine am de gand sa merg la acea doctora.Pt ca vreau sa i aud explicatiile. Apropo de publicitate. Sigur ca m am referit la ceva serios.Numai ca nu stiu daca chiar sunt in stare sa trec prin toate astea. Am citit despre o groaza de cazuri de malpraxis in romania care au ramas nerezolvate. Singurul este cel al dr Ciomu. De acolo ideea cu publicitatea. Poate ma aude cineva . Altfel ma gandeam eu , ca nu am prea multe sanse de reusita. Daca ar fi sa cer despagubiri.....as vrea sa fiu din nou cum am fost...intreaga...dar este imposibil....motiv pentru care lucrul pentru care as cere despagubire ar fi sa mi plateasca tratamente si consultatii. Inseminare artificiala pe care probabil ca eu nu mi le as permite. Asta as cere. Nu intentionez sa ma imbogatesc de pe urma greselii ei ......vreau sa plateasca pentru ce a facut si sa nu mai fie si altii pusi in situatia mea. Oricum eu o viata normala nu voi mai avea ...probabil...Multumesc
Sa stam stramb si sa judecam drept. Mai intai ar trebui sa vedeti ce s-a intamplat cu adevarat , ce aveti concret si ce ati avut la vremea respectiva. Mai putin conteaza ce v-a spus, e clar ca si-a pierdut credibilitatea. Deci, mai consultati un medic, faceti o ecografie locala si va lamuriti exact.Va trebuie si buletinul de analiza emis de alt medic sau spital , nu numai ce va spune acesta sau ca se minuneaza cum e posibil. Nu conteaza nici ce explicatii va va da doctorita maine sau in alta zi. Pana la urma importante sunt faptele , documentele si, pe ele sa va bazati. Nu lasati sa treaca timpul ci actionati. Ori cu plangere ori cu proces.Asa cum am spus mai sus. Cu publicitatea nu e asa greu cum pare. Puteti, pana la urma, sa gasiti ori printre cunostinte ori pe forumuri , persoane dispuse sa va ajute. Dar publicitatea nu e o rezolvare . Doar mediatizarea cazului si mai multa atentie poate la cercetare.
Cand am spus publicitate m am referit la mediatizarea cazului. Era doar un gand al meu. Nu stiu daca voi face asta. Trebuie sa ma gandesc foarte bine inainte . Nu asta vreau. Sa stie toata lumea ce am eu....doar ca n as mai vrea sa fie si altii pusi in situatia mea....Da. Am fost si la alt medic. Era clar ca in dansa nu mai aveam incredere. Se confirma ce a scris in ultimul bilet de externare. Adica da, au fost extirpate si alte organe. Imi cer scuze daca nu sunt foarte obiectiva...numai ca in mintea mea este un fel de lupta...cu realitatea...sunt foarte dezorientata....si parca nu mi vine sa cred. Cu dna doctor vroiam sa vb asa ..pentru mine...nu e vorba ca as mai avea ceva incredere in ce mi spune. Voi face plangerea sa se efectueze o ancheta. Multumesc