avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale UNIC ASOCIAT ANGAJAT DE ADMINISTRATOR
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

UNIC ASOCIAT ANGAJAT DE ADMINISTRATOR

Buna ziua!
Sunt unic asociat si adminstrator al unei firme urmand ca in scurt timp sa numesc un alt administrator acest lucru pt a putea sa fiu angajata in firma mea cu contract de munca si cu carte de munca
va rog sa-mi spuneti daca salariatul, unic asociat, intr-o firma dispune de toate avantajele unui salariat(am auzit tot felul de variante de probleme cu indemnizatia de mama spre exemplu, cu credite pe persoana fizica unde se solicita bilant cu 2 ani inaite).
Deci nu conteaza ca-ti platesti darile si ca ai un venit ci mai importanta este situatia firmei. in cazul unui simplu angajat la o firma, la banca nu se cere situatia firmei la care lucreaza, desi poate compania respectiva este in faliment sau are probleme grave si abia isi permite sa plateasca angajatii...
Este mai avantajos sa pun cartea de munca intr-o alta firma?
Eu vreau sa fiu in legalitate( pt ca ati pune cartea de munca fictiv intr-o firma fara sa apari pe state este totusi ilegal) insa in romania vad ca suntem siliti sa facem ilegalitati:((

multumesc mult de tot!!!
Cel mai recent răspuns: madalyna , utilizator 11:49, 30 Mai 2007
poate gasesti raspunsul aici: www.avocatnet.ro/content/for... >
am citit legea insa sunt doar ambiguitati si nicaeri nu se mai precizeaza ce statut special are unicul asociat angajat in propria-i firma, adica nu se precizeaza:ok! ai dreptul sa te angajezi(daca administartorul este alta persoana) dar stii: aia nu e permis, iti trebuie aia si ailalta pt a putea beneficia si tu de avantajele statutului de salariat, ca pana la urma chiar daca esti angajat la firma ta platesti niste taxe catre stat de care ar trebui sa beneficiezi si tu ca toti ceilalti...


multumesc oricum!
Daca firma este SRL, te poti angaja la propria firma ca salariat (chiar daca esti asociat unic)/art.196 alin(3)/Lg 31 /1990 cu modificari ulterioare.
Ca urmare ,o sa ai statut de salariat nu asociat, o sa platesti toate taxele/impozitele aferente ca toti ceilallti angajati in baza codului muncii si beneficiezi, binenteles ,tde oate drepturile..inclusiv indemnizatia pt concediu de maternitate (cu indeplinirea conditiilor de vechime in munca ca salariat,)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incompatibilitate concediu crestere copil cu functiile de asociat unic si administrator? ysza_00 ysza_00 Buna ziua, Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie- de pe data de 8 august 2011 sunt in somaj pana in aprilie 2012. In luna noiembrie ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie asociat unic???? color color as dori sa-mi spuna cineva daca exista o forma legala prin care un asociat unic poate sa scoata ceva bani din firma in afara de dividente

cu mii de multumiri (vezi toată discuția)
Declarare microintreprindere icsys icsys Cum spuneam si in alt topic, doresc sa imi deschid un SRL in care sunt unic asociat, pe care sa il declar microintreprindere. Una din conditii este sa am ... (vezi toată discuția)