Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale UNIC ASOCIAT ANGAJAT DE ADMINISTRATOR
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

UNIC ASOCIAT ANGAJAT DE ADMINISTRATOR

Buna ziua!
Sunt unic asociat si adminstrator al unei firme urmand ca in scurt timp sa numesc un alt administrator acest lucru pt a putea sa fiu angajata in firma mea cu contract de munca si cu carte de munca
va rog sa-mi spuneti daca salariatul, unic asociat, intr-o firma dispune de toate avantajele unui salariat(am auzit tot felul de variante de probleme cu indemnizatia de mama spre exemplu, cu credite pe persoana fizica unde se solicita bilant cu 2 ani inaite).
Deci nu conteaza ca-ti platesti darile si ca ai un venit ci mai importanta este situatia firmei. in cazul unui simplu angajat la o firma, la banca nu se cere situatia firmei la care lucreaza, desi poate compania respectiva este in faliment sau are probleme grave si abia isi permite sa plateasca angajatii...
Este mai avantajos sa pun cartea de munca intr-o alta firma?
Eu vreau sa fiu in legalitate( pt ca ati pune cartea de munca fictiv intr-o firma fara sa apari pe state este totusi ilegal) insa in romania vad ca suntem siliti sa facem ilegalitati:((

multumesc mult de tot!!!
poate gasesti raspunsul aici: www.avocatnet.ro/content/for... >
am citit legea insa sunt doar ambiguitati si nicaeri nu se mai precizeaza ce statut special are unicul asociat angajat in propria-i firma, adica nu se precizeaza:ok! ai dreptul sa te angajezi(daca administartorul este alta persoana) dar stii: aia nu e permis, iti trebuie aia si ailalta pt a putea beneficia si tu de avantajele statutului de salariat, ca pana la urma chiar daca esti angajat la firma ta platesti niste taxe catre stat de care ar trebui sa beneficiezi si tu ca toti ceilalti...

multumesc oricum!
Daca firma este SRL, te poti angaja la propria firma ca salariat (chiar daca esti asociat unic)/art.196 alin(3)/Lg 31 /1990 cu modificari ulterioare.
Ca urmare ,o sa ai statut de salariat nu asociat, o sa platesti toate taxele/impozitele aferente ca toti ceilallti angajati in baza codului muncii si beneficiezi, binenteles ,tde oate drepturile..inclusiv indemnizatia pt concediu de maternitate (cu indeplinirea conditiilor de vechime in munca ca salariat,)