Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturare dupa 2 ani
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturare dupa 2 ani

As vrea sa pun o problema pe forum dar nu pot. Ce se intampla oare? In sfarsit a aparut.. Acum pot sa va spun ce problema am si sa va cer ajutorul sau sfatul. Ca pers. juridica, in iunie am primit prin posta o factura emisa in aprilie 2010, pt. o prestatie efectuata in 2008, reprezentand o evaluare tehnica. Am solicitat aceasta prestatie unei firme abilitate. Ulterior solicitarii, am primit prin posta un contract semnat de firma respectiva, dar cand am vazut ce tarif se pretinde am ramas socata si nu am semnat contractul, nici nu l-am restituit. Nu stiu ce sa fac acum. Poate ma sfatuiti dv. Mii de multumiri.
aura.radulescu, utilizator
Daca nu exista dovada efectuarii prestatiei, nu vad de ce factureaza !

mai asteptati raspunsuri
Le returnati factura , le faceti o adresa prin care le explicati motivele refuzului( neexistenta unui contract si lipsa prestarii serviciului) si le expediati cu confirmare de primire.Daca ajungeti la judecata, ei vor trebui sa va faca dovada existentei serviciului prestat.Dar sunteti f.sigura ca alti colaboratori nu au negociat etc... prestarea serviciului?
Multumesc pt. raspuns. Confirm ca nu s-a facut nici o negociere din partea firmei mele. Totusi, care este termenul limita de emitere a unei facturi pt. o prestatie de servicii? Eu stiu ca se factureaza pana cel tarziu a 15-a zi din luna urmatoare efectuarii prestatiei, nicicum dupa 2 ani. Sau exista societati care nu se conformeaza prevederilor Codului Fiscal? Astept raspuns.