Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sanctiune nedeclarare punt de lucru la finante - Urgent
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sanctiune nedeclarare punt de lucru la finante - Urgent

Imi puteti spune va rog care e sanctiunea nedeclararii punctului de lucru la finante sau imi puteti indica un text de lege care reglementeaza acest aspect?
Multumesc
(2) Contravenţiile preăzute la alin. (1) se sancţionează astfel:
d) cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. a), b), g) - m);

este vorba de OG 92/2003
Buna ziua,

Daca tot este deschis un subiect referitor la puntul de lucru.....am o nelamurire: SC-ul este obligat sa deschida punct de lucru intr-un X loc (imobil) indiferent de conditii (daca respectivul imobil îi apartine, bineînteles)?
Am contruit un depozit (hala), am dat-o in folosinta si am inchiriat-o unei alte societati (care si-a declarat punct de lucru acolo pentru ca desfasoara activitati comerciale in cladire). Acum ma pandeste o amenda pentru ca nu am declarat punct de lucru aceasta contructie, dar SC-ul meu (proprietarul cladirii) nu desfasoara nicio activitate acolo! Vi se pare legal sa trebuiasca sa declar punct de lucru in conditiile in care nu desfasor nici un fel de activitate acolo? Sunt doar proprietar si incasez chirie!
Multumesc anticipat pentru raspuns/uri
Părerea mea este că nu trebuie declarat ca punct de lucru, dacă nu desfăşuraţi activitate acolo. Sunt venituri din chirii. Contractul între părţi bănuiesc l-aţi înregistrat la administratia finanicară pe baza căruia firma respectivă şi-a putut declara deschiderea punctului de lucru. Având în vedere că în calitate de persoană juridică aţi închiriat, puteţi emite factură şi chitanţă.
După aceste venituri dv platiţi impozit.
Din ce stiu eu, contractele de inchiriere intre SC-uri (bunuri imobile) trebuie notificate la administratie daca se doreste facturarea cu TVA + deducere; altfel se factureaza fara TVA si gata (nu mai trebuie inregistrate).
Cu privire la declararea punctului de lucru inclin sa am aceeasi opinie cu "teleptean" desi am mai auzit de amenzi pentru nedeclararea punctului de lucru (situatii in care locatia respectiva era folosita numai pentru inchiriere..)