avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1315 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... asociatia familiala - magazin mixt; am nevoie de casa ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

asociatia familiala - magazin mixt; am nevoie de casa de marcat?

vreau sa deschid magazin mixt,am nevoie si de casa de marcat?(pt intemprinderi familiale) mersi
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 10:38, 17 Iunie 2010
OU 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparatele de marcat electronice fiscale prevede:
Art 1 (1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparatele de marcat electronice fiscale.
Deci, daca vanzarile de marfuri se face catre populatie este obligatorie utilizarea aparatului de marcat electronic fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa de marcat pentru magazin online Ibrahim Ibrahim Buna ziua, Urmeaza sa deschid un magazin online ce comercializeaza piese auto. Este necesara casa de marcat in cazul distribuitei prin curier? Dar in cazul ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat prodica prodica Buna ziua, intentionez sa deschid o agentie de publicitate, fara program cu publicul, o sa lucrez doar cu firme, si in cazul asta imi trebuie casa de marcat? (vezi toată discuția)
Cand emit documente? ciprianr ciprianr Buna ziua, Intrebarea mea multipla este urmatoarea, in cazul unui comerciant, cand se emite doar bon fiscal, cand se emite doar factura, cand se emite bon ... (vezi toată discuția)