Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... asociatia familiala - magazin mixt; am nevoie de casa ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

asociatia familiala - magazin mixt; am nevoie de casa de marcat?

vreau sa deschid magazin mixt,am nevoie si de casa de marcat?(pt intemprinderi familiale) mersi
OU 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparatele de marcat electronice fiscale prevede:
Art 1 (1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparatele de marcat electronice fiscale.
Deci, daca vanzarile de marfuri se face catre populatie este obligatorie utilizarea aparatului de marcat electronic fiscal.