avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa judiciara
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa judiciara

buna ziua,

am o problema care nu reusesc sa o deslusesc si v-as ruga sa ma ajutati.
am o sentinta de incredintare minor in vederea adoptiei care urmeaza sa fie legalizata.
Procesul a avut loc la ARAD eu fiind din Bucuresti.
Acum- consilierul juridic de la Arad m-a rugat sa platesc in Bucuresti taxa judiciara de 2 lei insa nu stiu cum sa procedez.In contul cui trebuie sa platesc aceasta taxa ??.
Platesc la orice unitate CEC?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: andrejuly , utilizator 12:30, 13 Iulie 2010
Achitati taxa judiciara pe numele dvs. Taxele judiciare se achita la Primarie.
Cereti acelui consilier juridic codul IBAN al contului in care trebuie sa platiti taxa. Desi nu sunteti foarte explicita in privinta taxei despre care faceti vorbire, cred ca este vorba de Judecatoria Arad si pe cale de consecinta, de codul IBAN al contului de trezorerie al Primăriei Arad, care este: RO75TREZ02121070203xxxxx CUI 3519925
Va indic insa, pentru siguranta, sa contactati pe cel ce v-a spus sa platiti taxa, pentru indicatiile de rigoare, precizia si completarea unor cereri, revenind celui ce le-a facut.
Ultima modificare: Joi, 17 Iunie 2010
ContSters36411, utilizator
Taxele de timbru se platesc in contul trezoreriei primariei unde se afla instanta de judecata!

avocat Radu Stan
Ultima modificare: Joi, 17 Iunie 2010
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
Multumesc pentru raspunsuri.
Tribunalul Arad mi-a trimis sentinta dar inca este in perioada de 15 zile cand se poate face recurs.
La sfarsitul acestei perioade sentinta va fii definitiva si irevocabila.
Pentru legalizarea acestei sentinte imi trebuie un timbru de 01,5 ron si aceasta taxa judicara de plata!
Am vorbit la Arad si mi s-a spus ca nu imi trebuie nici un cont ,trebuie doar sa platesc aceasta taxa cu numele meu.
Acum pe judecatoria sectorului de care apartin scrie foarte clar-Taxele judiciare de timbru se achita in functie de sectorul de domiciliu al platitorului,la CEC sau ORDIN DE PLATA,OFICIUL POSTAL ETC.
Am sunat si la judecatorie si mi s-a spus la fel-CEC sau OFICIU POSTAL.
Atunci voi merge la toate acestea si sa vad unde reusesc sa platesc.
Oricum va multumesc inca odata pentru promptitudine!
Revin cu date concrete despre taxa judiciara mai exact despre locatiile unde se platesc in Bucuresti.
Ma gandesc ca poate mai sunt persoane interesate si sa stie exact.

sector 1-DITL sector 1
sector 2- Oficii postale de pe raza sector 2
sector 3- CEC
sector 4 -CEC
sector 5- CEC
sector 6- DITL
judetul Ilfov- Taxele se achita la Primaria Orasului sau comunei unde domicilieaza platitorul.
In urma acestor informatii am reusit sa-mi platesc taxa judiciara de 2 lei !

Alte discuții în legătură

Tribunalul bucuresti/ unde taxa de timbru ? calin_andrei calin_andrei Salut, Dosarul este la Tribunalul Bucuresti, reclamanta are sediul in alt oras; unde pot sa platesc taxa de timbru in Bucuresti? La ceva taxe locale? Si ... (vezi toată discuția)
Taxa judiciara de timbru mioara54 mioara54 Buna ziua,am o intrebare si va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un raspuns.Subsemnata sint din Bucuresti si trebuie sa platesc o taxa judiciara de timbru ... (vezi toată discuția)
Unde se platesc taxele de timbru judiciar? cosmincebuc cosmincebuc Buna ziua, va rog sa imi spuneti unde se platesc taxele de timbru judiciar in situatia urmatoare: (avand in vedere ca nu se mai platesc pentru toate sectoarele ... (vezi toată discuția)