Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... incadrare in grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

incadrare in grad de handicap

Buna ziua,

Ttal meu sufera de glaucom, la un ochii avansat , nu se mai poate folosi de el si celalalt mai are 10-15% vedere, urmeaza un tratament costisitor. Poate beneficia de indemenizatie de handicapat?Stiti cumva pasii pentru obtinerea aecstei indemnizatii?

Multumesc frumos
Buna ziua !
Pt incadrarea in grad de handicap este necesar a se elibera Certificat de incadrare in grad de handicap , in acest sens trebuie ca pers. respectiva sa fie evaluata de Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap , acesta fiind cea care va stabili oportunitatea acordarii/neacordariin drepturilor corespunzatoare .
multumesc pentru raspuns. toate cele bune