Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Soția mea are glaucom și este operată de cataracta ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Soția mea are glaucom și este operată de cataracta la ochiul ...

Soția mea are glaucom și este operată de cataracta la ochiul drept iar săptămâna asta se operează și la ochiul stâng tot de cataracta.
Întrebarea este, dacă se încadrează în grad de handicap?
Dacă este operată de cataractă la ambii ochi, înseamnă că de acum o să vadă bine, și astfel pentru moment, nu se mai justifică încadrarea în grad de handicap.

Dar pentru a fi încadrat într-un anume grad de handicap, doar COMISIA medicală de expertiză din cadrul DGASPC este competentă să decidă pe baza documentelor medicale depuse la dosarul de evaluare.

Întrebați doctorul oftalmolog dacă îi poate face REFERAT medical cu propunea de încadrare la handicap.
Trebuie referat și de la medicul de familie.
Dapix, utilizator