Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CLIENTI INCASATI LA TERMEN CU CASA DE MARCAT
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CLIENTI INCASATI LA TERMEN CU CASA DE MARCAT

Intr-o spalatorie auto , unde exista casa de marcat , se emite factura fiscala pentru contracte incheiate cu persoane juridice , cu incasari la 30 zile , cum se procedeaza legal : se emite chitanta pentru clientul respectiv , sau se bate bon pe casa de marcat cu suma respectiva , si cum se va sti numele clientului , care a facut plata in conditiile in care , in ziua respectiva mai se emit bonuri de casa la persoane fizice si e posibil sa mai fie si alte incasari de clienti. Ce se intampla cu 394 daca eu nu inregistrez factura clientului , pentru ca teoretic exista casa de marcat?
factura clientului PJ o inregistrati cind a-ti emis-o si cu atit mai putin se contabilizeaza "z" de pe casa de marcat.