Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Contract
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Contract

Obiect-prestarea serviciilor de instalare a sist.de supravegh.video in comuna;
Durata-"se deruleaza pe durata executarii lucrarilor de instalare respectiv 45
de zile calendaristice incepand cu data de 15.03.2010,si se incheie
dupa perioada de garantie,obligatiile asumate de catre parti,producand
efecte juridice de la data semnarii de parti(15.03.2010");
Pretul-14900E;
Incetarea-poate inceta dupa indepl.oblig.asumate de parti
Rezilierea poate fi ceruta de oricare din parti,in situatia in care cealalta
nu isi indeplineste obligatiile asumate.

Prestatorul a adus niste componente(PC,cam web,etc) care au fost
achitate de beneficiar la data de 25.03.2010.

Intrebare:
Poate fi ceruta rezilierea contractului pentru ca ne aflam in luna Iunie
si au trecut cele 45 de zile calendaristice ,iar prestatorul nu a inceput
executarea lucrarii de instalare(sa isi ia componentele si sa inapoieze
suma primita pentru acestea de la beneficiar)?

Cum se numeste actiunea: in rezilierea unui contract sau in
rezolutiune?

Se introduce la judecatorie sectia comerciala sau la tribunal
sect.comerciala?

Cu ce se poate proba?

Sper sa imi raspunda cineva.Va multumesc!
Daca lucrurile stau asa cum le-ati prezentat, mai potrivita ar fi o actiune in rezolutiune, intrucat doriti incetarea contractului si restituirea banilor, respectiv ale bunurilor care sunt in posesia dvs. Se face invitatie la conciliere ( e o actiune comerciala) si, daca partile nu se inteleg, se va formula actiune in instanta, Judecatoria, intrucat suma nu depaseste 100.000 lei.
Dar e bine sa contactati si un avocat/consilier juridic de pe raza teritoriala unde lucrati, pentru a stabili exact ce e in acte, cum s-a obtinut acel contract ( licitatie publica, cumva? etc,)
Va multumesc pentru raspuns.