Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lista catre casmb cu persoanele aflate in CM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lista catre casmb cu persoanele aflate in CM

Buna ziua,
Am rugamintea sa-mi spuneti si mie, daca trebuiesc anuntate si persoanele care se afla in concediu pre si post- natal, tot in termen de 6 zile de la data depunerii certificatului.
Multumesc!
Exista certificat care cere decontare? Atunci logic : DA
Asiguartele gravide (in condeciu de maternitate) nu vor fi verificate la domiciliu. Nu este obligatorie anuntarea la casa de sanatate a concediilor de sarcina si lauzie. Concediul de sarcina si lauzie este un drept care se acorda chiar daca viitoarea mamica are o sarcina usoara si se simte bine. Medicul chiar le recomada cat mai multa miscare si nu sa stea acasa in asteptarea unui eventual control.

Cei de la CASMB mi-au confirmat acest lucru.
Elena Savciuc, Consultant resurse umane