Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... speta mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

speta mostenire

T.A a decedat in data de 30 mai 1994.In urma sa,in calitate de mostenitori cu vocatie legala generalka,au ramas urmatorii.
-T.S sotie supravietuitoare,ce a mostenit cota prevazuta de lege,precum ci celelalte drepturi sprciale
-T.D si T.F in calitate de ascendenti privilegiati intrucat l-au adoptat cu efecte depline pe de cujus la varsta de 8 luni
-cei doi bunici din partea mamei si cei doi din partea tatalui in calitate de ascendenti ordinari
-trei frati rezultati din casatoria parintilor adoptatori dupa adoptia lui de cujus
-doi frati de mama insa cel mare precedat la randul sau de trei fete
-doua surori dupa tata
Probleme de solutionat:
Care este modalitatea de impartire a mostenirii defunctului,intre fetele fratelui mai mare al defunctului,dupas mama si ce caracteristici reprezinta aceasta?
floricicam, utilizator
la mostenirea lui TA vor veni:
-TS sotia supravietuitoare
-TD si TF parintii
-cei trei frati buni ai lui TA
-fratii de mama, respectiv mostenitorii acestora prin reprezentare
-fratii de tata
mostenirea lui TA se va imparti in 2: jumatatea paterna si jumatatea materna, dupa ce se va stabili cota sotului supravietuitor.