avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum verific daca angajatorul nu isi plateste datoriile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum verific daca angajatorul nu isi plateste datoriile catre stat?

Am o suspiciunea ca angajatorul are probleme financiare si nu mai plateste datoriile pe care le calculeaza din salariu (somaj, sanatate, impozite....). Va rog sa-mi spuneti daca acest lucru ma afecteaza in cazul in care voi ramane in concediu de maternitate si ar trebui sa beneficiez de indemnizatia de la stat.
Va rog sa imi spuneti unde as putea sa verific daca totul e ok.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:05, 18 Iunie 2010
verificati la ITM,casa de sanatate,etc.da ,va afecteaza ca nu veti primi indemnizatie si va treb sa-i act in jud
crisv a scris:

verificati la ITM,casa de sanatate,etc.da ,va afecteaza ca nu veti primi indemnizatie si va treb sa-i act in jud


ITM-ul nu are nicio legatura cu plata acestor contributii .... adresati-va ANAF-ului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum verific daca angajatorul plateste contributiile catre stat? ioana dimassi ioana dimassi Am o suspiciunea ca angajatorul are probleme financiare si nu mai plateste datoriile pe care le calculeaza din salariu (somaj, sanatate....). Sunt insarcinata ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie maternitate alnsconsulting alnsconsulting conteaza perioada (nr de zile lucrate pe luna) pentru a intra in concediu de maternitate? eu pe statul de plata am puse doar cate 4 sau 5 zile (dar eu lucrez ... (vezi toată discuția)
Verificare contributii ivanvintilica ivanvintilica Pentru Spatiul Privat Virtual am urmat toti pasii,am primit numarul de inregistrare ,dar nu am ajuns la ANAF in 10 zile.Ce trebuie sa fac acum? (vezi toată discuția)