Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calcul penalitati contract de imprumut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calcul penalitati contract de imprumut

In cazul unui contract de imprumut cu garantie ipotecara , cu data scadentei in 2005,din suma imprumutata s-a achitat jumatate iar in contract se stipula 1%penalitate pe zi din momentul scadentei , as vrea sa stiu, in cazul achitarii intregului debit, cum se calculeaza penalitatile? Care e termenul de prescriptie al acestora si cum se calculeaza? Care este temeiul legal pt calculul lor?
Mii de multumiri

In primul; rand, trebuie sa stim daca penalitatile pot depasi cuantumul sumei pt. care au fost calculate.
si celelalte clauze ale contractului de imprumut.

Ca si clauze, apar: calculul penalitatilor de 1% pe zi in cazul in care nu se restituie suma la data scadentei si imposibilitatea de instrainarea imobilului ipotecat -ipoteca de rang I.

Temeiul legal al penalitatilor de intarziere este contractul.Ele se calculeaza de la data scadentei si pana la data platii efective a sumei datorate.Vezi si Legea nr. 469/2002 cu privire la disciplina contractuala