Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii cumulate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii cumulate

Buna ziua,

Se pot cumula 2 tipuri de pesnii, cea normala si cea de handicapat (nevazatori)?Sau ori una ori cealalta?
1. Legea 19/2000 nu permite unei persoane sa aiba mai mult de o pensie din sistemul public.
2. "Pensie de handicapat" nu este pensie ci "indemnizatie".
3. Asadar pensia (oricare ar fi ea) se poate cumula cu indemnizatia de handicap.
si se poate primi aceasta indemnizatie pentru glaucom, boala incurabila ce afecteaza vederea? Multumesc
1. Ati pus aceeasi intrebare din nou. Ce nu ati inteles?
2. Eu am raspuns, deja, ca se poate.