avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii cumulate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii cumulate

Buna ziua,

Se pot cumula 2 tipuri de pesnii, cea normala si cea de handicapat (nevazatori)?Sau ori una ori cealalta?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:35, 18 Iunie 2010
1. Legea 19/2000 nu permite unei persoane sa aiba mai mult de o pensie din sistemul public.
2. "Pensie de handicapat" nu este pensie ci "indemnizatie".
3. Asadar pensia (oricare ar fi ea) se poate cumula cu indemnizatia de handicap.
si se poate primi aceasta indemnizatie pentru glaucom, boala incurabila ce afecteaza vederea? Multumesc
1. Ati pus aceeasi intrebare din nou. Ce nu ati inteles?
2. Eu am raspuns, deja, ca se poate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In cazul unei pensii de urmas a unei persoane cu grad de invaliditate ... Nela iordache Nela iordache Incazul unei pensii de urmas a unei persoane cu grad de invaliditate 1, nevazatoare si grad grav de handicap, cu insotitor, este normal ca ea sa aleaga intre ... (vezi toată discuția)
Pensie de handicap grad 2 conditionata de starea materiala ? alex5 alex5 buna ziua, primirea pensiei de handicap de gradul 2 este conditionata in vreun fel de starea materiala sau de alte venituri ? de exemplu, daca persoana ... (vezi toată discuția)
Pensie pe caz de boala nicolas25 nicolas25 Sunt pensionat pe caz de boala gr. 2 ( lucru ce nu-mi permite sa lucrez). Cum as putea lucra fara să-mi afecteze pensia si fara sa renunt la ea? Prin ... (vezi toată discuția)