Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... imi poate explica cineva...?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

imi poate explica cineva...?

Lg.7din 09.02.2007 la art 24 alin.2 zice ca pot beneficia de indemnizatie ptr cresterea copilului pana la 2 ani si persoanele care au stagiu de cotizare de 10 luni pana la 31.10.2006 in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului.
Mai exact: sora mea a lucrat din 01.01.2006-31.10.2006!
a nascut pe data de 11.11.2006
a intrat in concediu prenatal din 01.11.2006-06.03.2007
DE CE NU BENEFICIAZA DE INDEMNIZATIE ?cf.modificarilor aduse de Lg.7/2007
Cei de la Primarie spun ca se incadra daca nastea pana in 31.10.2006!!DAR

Intr-adevar, art.24 din OUG 148/2005 a fost modificat si completat prin art.13 din OUG 44/2006. Astfel alin.2 al art.24 spune asa:
(2) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă şi persoanelor care, până la data de 31 octombrie 2006, realizează în sistemul public de pensii perioade de stagiu de cotizare de cel puţin 10 luni în ultimele 12 luni anterioare datei naşterii copilului. . Recomand surorii dvs.sa se adreseze in scris Directiei judetene de munca de care apartine, cu mentiunea ca primaria i-a respins dosarul desi conf. alin (2) al art.24 din OUG 148/2005 modif. indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatie. Sa depuna si actele doveditoare.
e absurd trebuie sa beneficieze si ea.
sa faca "galagie" la Primarie.