Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nelamurire

Nu am carte de munca si mi-am incheiat un contract cu casa de pensii si asigurari sociale, prin care voi plati lunar 29% din salariul minim pe economie (adica 113 RON), si astfel voi avea si vechime si voi cotiza pentru pensii.

Daca dupa cel putin 12 luni de astfel de cotizare, apare un bebe, voi primi cele 8 milioane timp de doi ani pentru cresterea copilului?

Din cate stiu eu, am aceleasi drepturi cu cei care au o carte de munca. Poate stiti sa am lamuriti si pe mine.
Va multumesc.
In ceea ce priveste indemnizatia pentru cresterea copilului pana in varsta de 2 ani aveti aceleasi drepturi ca ale unui salariat angajat cu contract de munca pentru care sunt platite taxele catre casa de asigurari.
Contractul incheiat cu Casa de pensii iti confera DOAR vechime pentru pensie.
Nu se valorifica pentru indemnizatia de somaj si indemnizatia pentru cresterea copilului!!!
Eu am trecut prin aceeasi situatie (sunt unic asociat la firma mea si deci nu ma puteam angaja), astfel incat mi-am platit singura "darile" catre stat. Am ramas insarcinata apoi si DA , am primit indemnizatia pentru cresterea copilului. Dar, atentie, trebuie sa fi cotizat minim 10 luni (parca...). Cel mai sigur, mergi la Camera de munca si intreaba o persoana abilitata.
probabil ca ai avut CIC anterior datei de 01.01.2006 (alta legislatie, alte cerinte)
Pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului, trebuie sa ai un stagiu de cotizare de cel putin 12 luni in ultimele 24 luni anterioare datei nasterii copilului, conform dispozitiilor art. 98 din Legea nr.19/2000.

"Stagiul de cotizare de 12 luni poate fi constituit din insumarea perioadelor pentru care s-a datorat contributia de asigurari sociale de catre angajator si asigurat, precum si a altor perioade necontributive, denumite de lege perioade asimilate, in care asiguratul a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, a satisfacut serviciul militar, ori a beneficiat de indemnizatii de asigurari sociale pe termen scurt sau de pensie de invaliditate. Perioada in care primiti somaj este considerata stagiu de cotizare si va da dreptul la concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului".

Deci, chiar daca platesti tu, personal, aceasta contributie, ai dreptul la indemnizatie.
Etna, utilizator