Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nelamurire

Nu am carte de munca si mi-am incheiat un contract cu casa de pensii si asigurari sociale, prin care voi plati lunar 29% din salariul minim pe economie (adica 113 RON), si astfel voi avea si vechime si voi cotiza pentru pensii.

Daca dupa cel putin 12 luni de astfel de cotizare, apare un bebe, voi primi cele 8 milioane timp de doi ani pentru cresterea copilului?

Din cate stiu eu, am aceleasi drepturi cu cei care au o carte de munca. Poate stiti sa am lamuriti si pe mine.
Va multumesc.
Conf Art 28/OU 148/2005,Incepand cu 01.01.2006, se abroga prevederile referitoare la concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului, cuprinse la art 98 din Lg 19/2000,

Conform legislatiei in vigoare (OUG 148/2005 si L.7/2007) , pt. a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil pana la 2 ani trebuie sa faceti dovada obtinerii de venituri din activitati profesionale supuse impozitului pe venit in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului.
Contractul de asigurare incheiat cu Casa de pensii, asa cum v-a spus si Bruta , va confera doar stagiu de cotizare in cadrul sistemului de pensii.
Contractul incheiat cu Casa de pensii confera vechime pentru pensie si nu se valorifica pentru indemnizatia de somaj si indemnizatia pentru cresterea copilului.