avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe vamale
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe vamale

Peste 2 luni o sa-mi vina din Elvetia o masina. O sa mi-o faca cadou matusa mea. Specificatii:
motor 1360 cm3
norma de poluare euro2
an fabricatie septembrie 1999
model peugeot 206

Vreau sa stiu si eu care este taxa vamala? Am intrat pe calculator de taxe acolo scrie 2300 euro????? Chiar asa??!! In plus la inmatriculare mai sunt de dat inca 1000 si ceva de euro. Ce naiba are tara asta??!!#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o
Cel mai recent răspuns: florin07 , utilizator 14:23, 19 Iunie 2010
Elvetia nu e tara membra UE de aceea are un regim de taxe diferit de bunuri importate dein UE
Stiu ca nu e membra UE si de-asta e si taxa vamala, dar chiar in halu asta? 2300? #-o#-o mai imi luam inca 2 la fel cu banii astia

Inca o data cea mai mare stima pt. guvern/presedinte si parlament =D>=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de inmatriculare florin07 florin07 Matusa mea vine cu masina ei din Elvetia pentru a mi-o lasa mie. Este vorba de un Peugeot 206 din 1999, cu motor de 1.4. Am inteles ca taxa de inmatriculare ... (vezi toată discuția)
Vama autoturism TIBERIU P. TIBERIU P. Am primit cadou un autoturism PEUGEOT 206 (folosit) masina personala a cumnatului meu din Elvetia (cetatean elvetian). Actul de donatie este facut in ... (vezi toată discuția)
Taxa poluare albulescu albulescu buna seara,daca stie cineva care va fi taxa de poluare pentru inscierea unui autoturism adus in tara cu anul de fabricatie 1993 si avind 1990 C.C.capacitatea ... (vezi toată discuția)