Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rectificare cf
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rectificare cf

Buna ziua,
sunt pe cale sa cumpar o casa, insa a intervenit o problema: in cartea funciara apare "casa de lemn si teren in suprafata totala de 300 mp". Problema e ca acea casa cumparata de actualul proprietar prin anii '70 a fost refacuta in aceeasi perioada (dupa spusele proprietarului), in prezent fiind o casa de caramida; inregistrarea situatiei reale la cf nu s-a facut pana in prezent.
Stiti cumva cum se poate rezolva aceasta problema ? Am inteles ca s-a incercat cu o varianta de rectificare a inscrierii din cf pe baza unei adeverinte de la primarie, dar nu s-a reusit.
Multumesc.
Are cadastru? Cum figureaza la rolul fiscal ? A facut declaratia de impunere pe constructie din caramida? si daca da, de cand?
Daca constructia e refacuta in totalitate si nu are autorizatie de constructie pe ea, cred ca te asteapta o plimbare pe la instanta...