Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Raspuns la contestatia unei decizii a procurorului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Raspuns la contestatia unei decizii a procurorului

Legal in 20 zile dupa comunicare, se poate face contestatie la decizia procurorului intr-un dosar penal.In speta s-a dat NUP, procurorul are un termen in care raspunde faptuitorului?
Plangerea impotriva rezolutiei procurorului se solutioneaza de procurorul ierarhic superior care trebuie sa se pronunte in termen de 20 de zile .
am inteles...se poate sa imi indicati legea care defineste acest lucru?Intrucat au trecut 30 zile si raspunsul nu a venit.
Deasemenea , am cerut informatii despre situatia altui dosar care este in lucru, intra sub incidenta aceleiasi legi?
1. Art 277-278 Cod Proc Pen reglementeaza aceste plangeri si termene .
Daca nu ati primit in termenul legal rezolutia prim-procurorului la plangerea dvs, va puteti adresa cu plangere impotriva rezolutiei initiale instantei careia i-ar reveni in competenta judecarea pe fond , in acelasi termen de 20 de zile calculat de la data expirarii termenului de la care trebuia sa primiti raspunsul de la prim-procuror .

2. In cazul informatiilor despre anumite dosare , trebuie sa fiti parte in acele dosare , insa faza de urmarire penala are caracter nepublic . Petitiile , cererile formulate prin care solicitati informatii despre stadiul dosarului , se solutioneaza in termen de 30 de zile .
Multumesc de info...sunt utile si clare

2. stiu ca trebuie sa fiu parte in dosar numai ca nu vreau sa prinda praf , asa ca stresez autoritatile :)

1. Nu e vb de judecare, ci de cercetare penala in care prin rezolutia procurorului s-a comunicat NUP.Cazul e cat se poate de ciudat, asa ca am contestat rezolutia.Raspunsul nu a venit dupa 30 zile.ce e de facut?
pop sorin, utilizator
Desi am fost destul de clara , nu ati inteles .

Impotriva rezolutiei de NUP data de procurorul de caz , ati facut in termen de 20 de zile de la comunicare plangere la procurorul ierarhic superior . Daca procurorul ierarhic superior nu s-a pronuntat in termenul de 20 de zile dupa ce ati depus plangerea , puteti face plangerea impotriva rezolutiei de NUP la expirarea termenului in care trebuia sa va raspunda procurorul ierarhic superior , la instanta de judecata care , daca s-ar ajunge in judecata , ar fi competenta sa judece dosarul in prima instanta . Deci , datorita faptului ca nu ati primit raspunsul de la prim-procuror la plangerea impotriva rezolutiei procurorului , in acest caz va adresati instantei ptr a va rezolva plangerea .