Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Amenintari cu executare silita abonament mobil
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Amenintari cu executare silita abonament mobil

Buna ziua! Am un abonament la orange care a fost deschis in 1999 si inchis tot atunci pentru neplata. De curand cei de la eos mi-au trimis notificari de plata si am facut greseala sa le dau numerele de telefon, m-au somat sa platesc, altfel vor trece la executarea bunuri pt 17 milioane de lei, suma care s-a acumulat din penalitati.Precizez ca mi-au fost trimise notificari si in ultimii ani, dar abia acum mi-au scris ca trec direct la executare silita si prin apeluri telefonice. Am intrebat la eos si nu mi-au zis ca ar fi avut loc vreun proces dar ca ma vor da in judecata acum daca nu platesc macar esalonat! Credeti ca mai e vreo sansa sa castige un astfel de proces? Telefoanele nu mai contenesc...:(( Multumesc, astept raspuns din partea unui avocat
Datoria e prescrisa din 2002.
Nu mai discutati cu nimeni la telefon.
Nu au alta sansa decat daca recunoasteti datoria sau faceti vreo plata, macar partiala, atunci va repune in termenul de prescriptie si va pot executa silit. Ceea ce nu va recomand.
Pana atunci nu pot decat sa va ameninte, si din punctul acesta de vedere trebuie sa ii igorati.
adutescu a scris:

Datoria e prescrisa din 2002.
Nu mai discutati cu nimeni la telefon.
Nu au alta sansa decat daca recunoasteti datoria sau faceti vreo plata, macar partiala, atunci va repune in termenul de prescriptie si va pot executa silit. Ceea ce nu va recomand.
Pana atunci nu pot decat sa va ameninte, si din punctul acesta de vedere trebuie sa ii igorati.

Confirm cele spuse.Obligatia dvs poate fi achitata doar de buna voie, nu vor mai putea trece la executarea silita.Nu faceti nicio plata pt ca veti fi pusa din nou in termenul de prescriptie si va vor putea executa silit.Obligatia dvs se va transforma prin novatie daca veti face vreo plata,fie si partiala!