avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Amenintari cu executare silita abonament mobil
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Amenintari cu executare silita abonament mobil

Buna ziua! Am un abonament la orange care a fost deschis in 1999 si inchis tot atunci pentru neplata. De curand cei de la eos mi-au trimis notificari de plata si am facut greseala sa le dau numerele de telefon, m-au somat sa platesc, altfel vor trece la executarea bunuri pt 17 milioane de lei, suma care s-a acumulat din penalitati.Precizez ca mi-au fost trimise notificari si in ultimii ani, dar abia acum mi-au scris ca trec direct la executare silita si prin apeluri telefonice. Am intrebat la eos si nu mi-au zis ca ar fi avut loc vreun proces dar ca ma vor da in judecata acum daca nu platesc macar esalonat! Credeti ca mai e vreo sansa sa castige un astfel de proces? Telefoanele nu mai contenesc...:(( Multumesc, astept raspuns din partea unui avocat
Cel mai recent răspuns: ContSters135817 , utilizator 22:39, 19 Iunie 2010
Datoria e prescrisa din 2002.
Nu mai discutati cu nimeni la telefon.
Nu au alta sansa decat daca recunoasteti datoria sau faceti vreo plata, macar partiala, atunci va repune in termenul de prescriptie si va pot executa silit. Ceea ce nu va recomand.
Pana atunci nu pot decat sa va ameninte, si din punctul acesta de vedere trebuie sa ii igorati.
adutescu a scris:

Datoria e prescrisa din 2002.
Nu mai discutati cu nimeni la telefon.
Nu au alta sansa decat daca recunoasteti datoria sau faceti vreo plata, macar partiala, atunci va repune in termenul de prescriptie si va pot executa silit. Ceea ce nu va recomand.
Pana atunci nu pot decat sa va ameninte, si din punctul acesta de vedere trebuie sa ii igorati.



Confirm cele spuse.Obligatia dvs poate fi achitata doar de buna voie, nu vor mai putea trece la executarea silita.Nu faceti nicio plata pt ca veti fi pusa din nou in termenul de prescriptie si va vor putea executa silit.Obligatia dvs se va transforma prin novatie daca veti face vreo plata,fie si partiala!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate recuperari creante-preluare debit prescris? kris erika kris erika in 2005 am facut un contract cu cei de la orange pentru un abonament.dupa vreo 6 luni mi a fost furat tel si imediat am mers la cei de la orange pt a mi se ... (vezi toată discuția)
Telefonia mobila - termen de prescriptie pentru plata datoriilor jhon.rapidistu jhon.rapidistu Buna ziua Am si eu o intrebare:acum 3 ani si jumatate am luat un abonament la orange si nu l-am mai platit ,intrebarea mea este daca exista un termen in care ... (vezi toată discuția)
Un sfat in 2006 am luat un telefon de la orange gratuit cu abonament pe 2 ani .dupa 3 luni l-am pierdut si nu am mai platit abonamentul acum ma tot suna de la eos sa ... (vezi toată discuția)