avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie de stat pt cresterea copilului de pana la 2 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie de stat pt cresterea copilului de pana la 2 ani

Buna ziua , sunt mama unei fetite in varsta de 9 luni nascuta la data de 13.09.2009 si pana in prezent nu am primit alocatia de cretere a copilului de pana la 2 ani desii am depus dosarul in luna octombrie 2009 . Mentuionez ca tatal fetitei este cetatean italian ( nu suntem casatoriti ) si de cate ori am fost la Asistenta Sociala sa intreb ce se intampla de nu mai primesc banii mi se spunea ca formalitatile cu Italia merg foarte greu si ei trebuie sa astepte raspuns din Italia sa vada daca tatal fetitei nu primeste si acolo o suma de bani gen alocatie. Nu beneficiez decat eu de drepturi banesti ale fetitei (indemnizatie de crestere a copilul ) . Am depus actele doar in Romania nu si in Italia. Intrebari :
1. Cum este posibil sa dureze atat de mult cca. 8 luni ? Care este termenul de raspuns la un astfel de dosar ?
2. Ce pot face sa actionez in judecata statul roman?Pot cere despagubiri materiale pe zilele de intarziere ?
Cel mai recent răspuns: MARGARETA STANCIU , Avocat 15:53, 19 Iunie 2010
Cand se plateste indemnizatia pentru cresterea copilului?
-incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data
-incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente
-incepand cu data adoptiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau incredintarii, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la data la care s-au aprobat ori, dupa caz, s-au instituit masurile de protectie a copilului
-de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situatii, inclusiv pentru cazul in care cererea a fost depusa peste termenele prevazute mai sus

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia crestere copil miha-ursu miha-ursu SUNT IN CONCEDIU CRESTERE COPIL,AM NASCUT IN LUNA APRILIE,DOSARUL A FOST DEPUS IN IUNIE,DE CAND SE PLATESTE INDEMNIZATIA,DE CAND S AU NASCUT COPII ( SUNT ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil Michaela2014 Michaela2014 Buna ziua, Am nascut in 24 Octombrie 2014. Am depus dosarul pentru primire indemnizatie de crestere copil pana la un an pe 8 decembrie impreuna cu cel ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Buna ziua! Indemnizatia pt. cresterea copilului se acorda de la data nasterii copilului sau de la data depunerii dosarului ? Multumesc! (vezi toată discuția)