Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... INDEMNIZATIA CRESTERE COPIL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

INDEMNIZATIA CRESTERE COPIL

SUNT IN CONCEDIU CRESTERE COPIL,AM NASCUT IN LUNA APRILIE,DOSARUL A FOST DEPUS IN IUNIE,DE CAND SE PLATESTE INDEMNIZATIA,DE CAND S AU NASCUT COPII ( SUNT GEMENI) SAU DE CAND ESTE DEPUS DOSARUL,ADICA DIN IUNIE.

MULTUMESC!
Conf art 15 alin 1 OUG 111/2010 drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă reprezentând indemnizaţii şi stimulent de inserţie se stabilesc după cum urmează:
a) începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;
b) începând cu data naşterii copilului, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc condiţiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate şi a indemnizaţiei aferente;
c) începând cu data adopţiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau încredinţării, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la data la care s-au aprobat ori, după caz, s-au instituit măsurile de protecţie a copilului;
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situaţii, inclusiv pentru cazul în care cererea a fost depusă peste termenele prevăzute la lit. a)-c).
1. Daca ati depus dosarul in termen de 60 de zile lucratoare de la data cu care ati solicitat concediu crestere copil (CCC) veti primi indemnizatie de la data solicitarii.

2. Avand gemeni veti primi indemnizatia calculata conform legii la care se adauga inca 600 lei pentru al doilea copil.

3. Veti mai beneficia si de alocatie de stat pentru copii, cate 200 lei lunar pentru fiecare copil, pana la varsta de 2 ani.