Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie cu clauza de habitatie viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie cu clauza de habitatie viagera

Buna seara! Am o nelamurire. Tocmai am citit pe acest forum ca actul de donatie poate fi revocat si ...se contrazice cu ceea ce stiam. Sotul meu are un contract de donatie pe casa in care locuim. Actul are o clauza de habitatie viagera pentru socrii mei, care nu locuiesc cu noi. Actul poate fi revocat de cumnatul meu??? Notarul la care s-au incheiat documentele ne-a informat ca actul nu poate fi revocat de nimeni...Ce sa inteleg acum, ca putem fi dati afara din casa de cumnat? Multumiri anticipate!
Donatia poate fi revocata in urmatoarele cazuri:
-donatarul nu-si indeplineste obligatiile asumate;
-ingratitudinea donatarului (daca donatarul a atentat la viata donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, stiind ca altii intentioneaza sa atenteze, nu l-a instiintat, daca refuza donatorului ajuns in nevoie acordarea de alimente);
-predecesul donatarului(in cazul in care donatarul moare inaintea donatorului);
-nasterea unui copil posterior donatiei (donatia se revoca in cazul in care donatorul nu avea nici un copil in momentul incheierii contractului si posterior i se naste un copil din casatorie sau din afara casatoriei);
-donatia intre soti (orice donatie facuta intre soti in timpul casatoriei este revocabila)
Donatia este esentialmente un act revocabil.
D-na Margareta, a prezentat cauzele pentru care o donatie poate fi revocata.
De regula, cel care doneaza solicita revocarea donatiei.