avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie cu clauza de habitatie viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie cu clauza de habitatie viagera

Buna seara! Am o nelamurire. Tocmai am citit pe acest forum ca actul de donatie poate fi revocat si ...se contrazice cu ceea ce stiam. Sotul meu are un contract de donatie pe casa in care locuim. Actul are o clauza de habitatie viagera pentru socrii mei, care nu locuiesc cu noi. Actul poate fi revocat de cumnatul meu??? Notarul la care s-au incheiat documentele ne-a informat ca actul nu poate fi revocat de nimeni...Ce sa inteleg acum, ca putem fi dati afara din casa de cumnat? Multumiri anticipate!
Cel mai recent răspuns: Mihai Vaduva , Avocat 19:49, 19 Iunie 2010
Donatia poate fi revocata in urmatoarele cazuri:
-donatarul nu-si indeplineste obligatiile asumate;
-ingratitudinea donatarului (daca donatarul a atentat la viata donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, stiind ca altii intentioneaza sa atenteze, nu l-a instiintat, daca refuza donatorului ajuns in nevoie acordarea de alimente);
-predecesul donatarului(in cazul in care donatarul moare inaintea donatorului);
-nasterea unui copil posterior donatiei (donatia se revoca in cazul in care donatorul nu avea nici un copil in momentul incheierii contractului si posterior i se naste un copil din casatorie sau din afara casatoriei);
-donatia intre soti (orice donatie facuta intre soti in timpul casatoriei este revocabila)
Donatia este esentialmente un act revocabil.
D-na Margareta, a prezentat cauzele pentru care o donatie poate fi revocata.
De regula, cel care doneaza solicita revocarea donatiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Justitie m.stef m.stef am cedat cu act de donatie partea mostenita de la tata eu neavand unde sa stau casa parintilor nefiind locuita m-am mutat acolo si el mi-a cerut acest act ... (vezi toată discuția)
Donatie intre soti Radulex Radulex Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Am un contract de donatie facut in anul 2007, prin care sotia doneaza sotului cu scutire de raport, cota de ... (vezi toată discuția)
Donatie supermoni supermoni daca un act de donatie poate fi atacat in justitie si de catre cine (vezi toată discuția)