Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DONATIE INTRE SOTI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DONATIE INTRE SOTI

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

Am un contract de donatie facut in anul 2007, prin care sotia doneaza sotului cu scutire de raport, cota de 1/2 dintr-un teren bun propriu, dobandit de sotie in baza unui titlu de proprietate prin reconstituire.
La contractul de donatie exista un act aditional prin care se prevede faptul ca donatia a fost incheiata cu scopul stabilirii regimului de bun comun al terenului, precum si in vederea alipirii cu loturile vecine de teren .
Intrebare: sotia doreste sa revoce donatia facuta, deoarece a dat divort de sot, iar acum, la partajul de bunuri comune nu mai vrea sa lase sotului cota parte din terenul mai sus-mentionat.
Care sunt sansele acesteia, avand in vedere urmatoarele aspecte:
- la momentul introducerii actiunii in revocarea donatiei, acestia nu mai au calitatea de soti;
- este drept ca nu trebuie justificata cauza de ingratitudine, dar trebuie indeplinite celelalte conditii prevazute de lege pentru a putea opera revocarea?

Va multumesc
donatia intre soti si fostii soti e revocabila.
Revocarea donatiei intervine insa numai pentru cazuri limitativ prevazute de lege, respectiv:
- donatarul nu-si indeplineste obligatiile asumate;
- ingratitudinea donatarului (daca donatarul a atentat la viata donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, stiind ca altii intentioneaza sa atenteze, nu l-a instiintat, daca refuza donatorului ajuns in nevoie acordarea de alimente);
- predecesul donatarului(in cazul in care donatarul moare inaintea donatorului);
- nasterea unui copil posterior donatiei (donatia se revoca in cazul in care donatorul nu avea nici un copil in momentul incheierii contractului si posterior i se naste un copil din casatorie sau din afara casatoriei);
- donatia intre soti (orice donatie facuta intre soti in timpul casatoriei este revocabila)
judecarea va avea loc la instanta de la domiciliul paratilor (art. 5 C. proc. civ.) sau la instanta locului prevazut in contract (art. 10 C. proc. civ.). De asemenea, timbrajul se face la valoarea bunurilor.