avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... justitie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

justitie

am cedat cu act de donatie partea mostenita de la tata eu neavand unde sa stau casa parintilor nefiind locuita m-am mutat acolo si el mi-a cerut acest act este fara clauza dupa cedare a inceput calvaru sa plec din casa cum il pot desface am 65 ani si nu am unde ma duce
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:29, 21 Noiembrie 2009
trebuie sa consultati un avocat.trebuie vayuta forma actului de donatie .este foarte greu de sticat.
Un mod specific de desfiintare a contractelor de donatie este revocarea. Aceasta intervine insa numai pentru cazuri limitativ prevazute de lege, respectiv:
- donatarul nu-si indeplineste obligatiile asumate;

- ingratitudinea donatarului (daca donatarul a atentat la viata donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, stiind ca altii intentioneaza sa atenteze, nu l-a instiintat, daca refuza donatorului ajuns in nevoie acordarea de alimente);

- predecesul donatarului(in cazul in care donatarul moare inaintea donatorului);

- nasterea unui copil posterior donatiei (donatia se revoca in cazul in care donatorul nu avea nici un copil in momentul incheierii contractului si posterior i se naste un copil din casatorie sau din afara casatoriei);

- donatia intre soti (orice donatie facuta intre soti in timpul casatoriei este revocabila)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie cu clauza de habitatie viagera catalyna catalyna Buna seara! Am o nelamurire. Tocmai am citit pe acest forum ca actul de donatie poate fi revocat si ...se contrazice cu ceea ce stiam. Sotul meu are un ... (vezi toată discuția)
Donatie intre soti Radulex Radulex Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Am un contract de donatie facut in anul 2007, prin care sotia doneaza sotului cu scutire de raport, cota de ... (vezi toată discuția)
Donatie nik1a nik1a As dori sa aflu, in cazul in care mi s-ar dona o casa de catre o doamna, care la momentul respectiv se afla in concubinaj cu o alta persoana si mai are si ... (vezi toată discuția)