Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA diferente curs valutar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

diferente curs valutar

Facturez unui client din Austria 1000euro+TVA (prestari servicii impozabile in Romania).In momentul incasarii facturii va fi un curs valutar diferit fata de cel de la data emiterii facturii. Este necesara emiterea unei noi facturi pentru diferenta de curs valutar sau se inregistreaza 5124=765.
Buna seara .
Poate fi si invers,adica pierderi din curs valutar :665=5124.
Daca se emite o alta factura,trebuie stornata prima .

Marius Bote .
omef 3055 pct 185
(5) O tranzacție în valută trebuie înregistrată inițial la cursul de schimb valutar,
comunicat de Banca Națională a României, de la data efectuării operațiunii.
(8) Diferențele de curs valutar care apar cu ocazia decontării creanțelor și
datoriilor în valută la cursuri diferite față de cele la care au fost înregistrate inițial pe parcursul lunii sau față de cele la care sunt înregistrate în contabilitate trebuie
recunoscute în luna în care apar, ca venituri sau cheltuieli din diferențe de curs
valutar.

Atunci când creanța sau datoria în valută este decontată în decursul aceleiași
luni în care a survenit, întreaga diferență de curs valutar este recunoscută în acea
lună. Atunci când creanța sau datoria în valută este decontată într-o lună
ulterioară, diferența de curs valutar recunoscută în fiecare lună, care intervine până
în luna decontării, se determină ținând seama de modificarea cursurilor de schimb
survenită în cursul fiecărei luni.

186. - La finele fiecărei luni, creanțele și datoriile în valută se evaluează la
cursul de schimb al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României din
ultima zi bancară a lunii în cauză. Diferențele de curs înregistrate se recunosc în
contabilitate la venituri sau cheltuieli din diferențe de curs valutar, după caz.

prin urmare :
- emitere factura : 10 eur x curs ziua emiterii facturii
-incasare factura in luna emiterii : 5124=411 10 eur x curs data incasarii
....... influenta curs +/- intre cursul din data emiterii/cursul din data incasarii asupra lui 411
-incasare factura luna urmatoare : reevaluare creanta curs din ultima zi a lunii 411=765 sau 665=411
- incasarea efectiva : 5124=411 la curs din data incasarii si influenta +/- asupra lui 411
Influentele de curs valutar sunt inregistrari contabile, fara a genera obligatii de natura fiscala , in speta , emiterea unei facturi

Omef 3055 difera radical fata de 1752 , aplicabil pina la 31.12.2009 , in cazul inregistrarilor contabile ale sumelor in valuta .