Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura in euro
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura in euro

cum inregistrez o factura facuta in euro intre 2 firme romanesti?(una transporta marfa in afara pt cealalta.o inregistrez in euro sau in lei?(in paranteza,in factura,este si suma in lei la cursul zilei respective).
plata facturii se face prin banca,in euro.
este bine ? 411=%
704 valoarea facturii in lei(fara tva)
4427valoarea tva in lei
si la plata facturii 5121=%
411 in euro sau in lei??
cristianasiia, utilizator
411=%
Cu valoarea atat in euro cat si in lei
Incasarea
5124=4111 cu cu valoarea in euro si in lei
si diferenta de curs valutar
5124=765
665=5124
Evidenta se tine in moneda care apare in documente si se fac incasarile sau platile folosindu-se conturile corespunzatoare.

Contabilitatea trebuie sa reprezinte fidel operatiunile efectuate.