avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2012 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIC/indemnizatie/norma fractionata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIC/indemnizatie/norma fractionata

Buna!
in ultimii 2 ani, am lucrat la 2 firme avand un contract cu norma intreaga si unul cu norma fractionata. Acum urmeaza sa intru in concediu de ingrijire copil. Pot sa-mi suspend doar contractul de 8 ore, sau obtinerea indepmnizatiei presupune sistarea tuturor veniturilor/
Mersi mult,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:13, 20 Iunie 2010
In concediul pentru cresterea copilului va ocupati de cresterea copilului si de nimic altceva. Deci, in aceasta perioada nu puteti lucra nici la serviciul cu fractiune de norma.
Nu aveti dreptul sa realizati venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, in peroada in care beneficiati de indemnizatie crestere copil.

Daca ati avut doua contracte de munca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, la stabilirea indemnizatiei de crestere copil se vor lua in calcul veniturile de la ambele locuri de munca (chiar daca unul este cu norma fractionata). Dosarul pentru indemnizatie va contine adeverinte, cu veniturile realizate in ultimele 12 luni anterior datei nasterii copilului, de la ambii angajatori.
andreea.ilic a scris:

Buna!
in ultimii 2 ani, am lucrat la 2 firme avand un contract cu norma intreaga si unul cu norma fractionata. Acum urmeaza sa intru in concediu de ingrijire copil. Pot sa-mi suspend doar contractul de 8 ore, sau obtinerea indepmnizatiei presupune sistarea tuturor veniturilor/
Mersi mult,


Obtinerea indemnizatiei presupune suspendarea tuturor c.i.m. pe care le aveti, fie cu norma intreaga , fie cu timp partial.
Realizarea de venituri profesionale supuse impozitului pe venit pe perioada CIC implica suspendarea platii indemnizatiei incepand cu prima zi urmatoare celei in care ati realizat astfel de venituri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil ramona s. ramona s. va rog foarte mult! am o intrebare si nu am gasit raspuns la ea la aceleasi subiecte de pe forum. daca sunt angajata cu contract individual de munca pe ... (vezi toată discuția)
Contract de munca timp partial - indemnizatie crestere copil delilah delilah La firma la care lucrez lucrurile nu stau tocmai bine, afacerea nu merge, contributiile nu sunt platite de 2 luni. Daca mai am un alt contract la o firma cu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil miruna_albu miruna_albu Buna seara, Sunt angajata cu CIM pe perioada nedeterminata de la 01.07.2009. Din 01.10.2009, angajatorul a luat masura diminuarii timpului de lucru de la 8 ... (vezi toată discuția)