Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept civil

buna ziua,scoaterea minorului din tara fara acordul celuilalt parinte (mentionez ca tatal nu este de gasit)este posibila/?cu multumiri
in cazul in care minorul in discutie a fost incredintat mamei (in cazul tau) prin hotararea judecatoreasca de divort, nu este nevoie de acordul tatalui pentru a fi scos din tara. asta in virturtutea legii privind libera circulatie a persoanelor.
@qqq
De cand nu mai e nevoie de acordul celuilalt parinte decat cel caruia i s-a incredintat minorul?Prin hotararea de incredintare a minorului catre un parinte se decade din drepturile parintesti celalalt parinte?
Poti pleca oricand din tara cu copilul daca ai o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care ti s-a incredintat.
Gabriela Mihai, Avocat
deci eu am hotararea de divort in care scrie ca "minorul se incredinteaza mamei"este definitiva si irevocabila.
cu asta pot sa o scot din tara?
si tot cu ea merg sa ii fac pasaport????
Minorul ii este incredintat , nu daruit. Are nevoie de acordul celuilalt parinte. Nici pasaportul nu se face fara acordul celuilalt parinte, nici iesirea din tara fara procura.