Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... perfectare vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

perfectare vanzare cumparare

un coleg ma poate ajuta la o speta?clentul are incheiat un precontract de v/c pe o suprafata de 108 mp,insa solicita perfectarea unei suprafete de 182mp pe considerentele ca s/ar fi gresit masuratoarea initiala plus o alta suprafata in imediata apropiere cu alti vecini sustinand ca iar fi platit vanzatoarei insa nu au incheiat nici un act de mina ,eu vad o perfectare pt.182mp insa pentru restul nu stiu cum ar suna actiunea si nici sansele de solutionare,multumesc din suflet celor care ma scot din ceata#-o:((
Buna ziua !
In conditiile date ,daca in precontract este vorba de 108 m.p. nu vad nicio sansa de a solicita mai mult in conditiile in care nu exista nicio dovada in acest sens .
1.Pentru suprafata de 108 mp poate formula o actiune in confectionare
act, solicitand instantei sa pronunte o hotarare care sa tina loc de
act tutentic de vanzare-cumpare.
Astfel, conform art.5, alin.2 din Legea privind circulaţia juridică a terenurilor, astfel cum a fost modificat prin Legea nr.247/2005, titlul X, „în situaţia în care după încheierea unui antecontract cu privire la teren, cu sau fără construcţii, una dintre părţi refuză ulterior să încheie contractul, partea care şi-a îndeplinit obligaţiile poate sesiza instanţa competentă care poate pronunţa o hotărâre care să ţină loc de contract”.

2.Daca in teren este o suprafata mai mare are la indemana o actiune in
constatare, ulterioara primei, in contradictoriu cu toti vecinii terenului.
Facand dovada cu schite si măsurători cu aparatură de topometrică de specialitate si ca granitele terenului nu s-au modificat, actiunea va
fi admisa.

3.Pentru terenul in plus, pentru care nu are chitanta de mana, va
trebui sa-i convinga pe vanzatori sa incheie un astfel de antecontract
si sa formuleze ulterior o actiune in confectionare act.
Daniel Coman, Avocat
multumesc,Daniel cam la acelasi raspuns,ma gandeam insa nu eram sigura deci si nesiguranta de nota lipsa experintei etc=D>
Promisiunea de vanzare-cumparare, are la baza, un titlu de proprietate (astfel ar trebui legal sa fie).

Promitentul-vanzator, nu poate, legal cel putin, instraina o suprafata de teren mai mare, decat cea care este trecuta in actul de proprietate, care face, pana la orice proba contrarie, dovada dobandirii dreptului de proprietate al promitentului-vanzator, indiferent de ceea ce sustine/doreste promitentul-cumparator.

Daca in fapt, suprafata lotului este mai mare decat cea din actul de proprietate al promitentului-vanzator, si in speta sunt intrunite conditiile pentru dobandirea unui drept de proprietate prin efectul uzucapiunii, sa zicem, atunci pentru diferenta de teren, promitentul-vanzator trebuie sa formuleze o actiune in acest sens, si doar dupa obtinerea unui titlu, in sensul legii, poate instraina legal acea suprafata de teren (diferenta).
multumesc e bine de avut in vedere=D>