avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1027 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pensia alimentara

am trei copii -19,17si11ani.cu o pensie alimentara stabilita in 1999 de 450.000lei vechi.de 1an tatal lor nu le-a mai platit,spunand ca el nu are vina deoarece casa de pensii ii opreste lunar aceasta suma.Care pot fii consecintele pt. el,daca nu poate dovedii ca banii nu ii sunt retinuti lunar?multumesc
Casa de pensii nu opereaza retineri pentru pensia de intretinere datorate minorilor.
Cel de 19 ani daca urmeaza cusuri de invatamant poate cere tatalui majorarea pensiei de intretinere.
Pentru ceilalti minori puteti cere dvs. in numele lor in instanta majorarea pensiei de intretinere.
Paralel puteti depune plangere penala la sectia de politie, impotriva tatalui daca el refuza nejustificat de 1 an plata pensiei de intretinere.
Care pot fii consecintele pt. el,daca nu poate dovedii ca banii nu ii sunt retinuti lunar?

Tatal copiilor poate raspunde penal pentru infractiunea de abandon de familie.
Copilul in vrasta de 19 ani,daca se afla in continuarea studiilor trebuie sa formuleze in nume propriu actiune de pensie de intretinere,pana la terminarea stdiilor ,nu mai tarziu de implinirea varstei de 26 de ani.
Pentru neplata pensiei de intretinere cu rea credinta ,mai mult de doua luni,in baza art.305 c.pen, puteti formula plangere penala impotriva tatalui copiilor pentru abandon familial
Conform art.10 din Codul de procedura civila, care reglementeaza competenta teritoriala alternativa , in vederea majorarii pensiei de intretinere,competente sunt judecatoria in a carei raza teritoriala locuieste paratul , cat si cea in a carei raza teritoriala locuieste reclamantul.

Dupa cum a subliniat colegul mai sus ,copilul major va exercita aceasta actiune , avand deplina capacitate de exercitiu, nefiind necesara asistarea reprezentantului legal (altminteri , actiunea va fi respinsa pentru lipsa calitatii procesuale active ).

In privinta copilului de 11 ani , dumneavoastra ii veti asigura reprezentarea.
Celuilalt , care a implinit 17 ani , asistarea in proces.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia de intretinere neplatita budiulmariabeatrice budiulmariabeatrice Buna seara ! Dupa divortul de acum 10 ani cei doi copii ai nostri ,acum minorul in varsta de 17 ani respectiv studentul de 20 ani , au ramas in custodia ... (vezi toată discuția)
Cerere de modificare a unei sentinte ramase definitiva nickallai nickallai va rog sa ma indrumati ce trebuie sa fac pentru a solicita modificarea unei sentinte ramase definitiva. va multumesc in prima sentinta petentul ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ContSters240769 ContSters240769 Buna seara ! Am si eu o intrebare . Sunt eleva , iar parintii mei de anul trecut prin martie au divortat. Mama nu are servici , iar tata refuza sa imi de-a ... (vezi toată discuția)