Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cerere de modificare a unei sentinte ramase definitiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cerere de modificare a unei sentinte ramase definitiva

va rog sa ma indrumati ce trebuie sa fac pentru a solicita modificarea unei sentinte ramase definitiva. va multumesc
in prima sentinta petentul (mama)a solicitat obligarea paratului(tatal) la pensie de intrtinere si sa fie acordat dreptul minorului sa locuiasca impreuna cu mama. fiind vorba de o sentinta pronuntat in anul 2002 si care binenteles nu este respectata de catre parat, as dori sa solicit majorarea pensiei dee intretinere cat si modificarea primei sentinte de care mama nu poate face uz, de exemplu, daca doreste sa plece in vacanta in afara tzarii pentru ca in prima sentinta nu a cerut punctual ca sa ii fie incredintat minorul spre crestere si educare( cu toate formulari care probabil au mai aparut pe parcursul timpului) ci doar ca minorul sa locuiasca si aiba domiciliul mamei... sper sa ma intelegeti...ne lovim de urmatoarea chestiune:- tatal minorului desi obligat la plata pensiei de intretinere, nu a platit niciodata, can vrem sa iesim din tara avem nevoie de consimtamantul Lui, moment in care ne santajeaza.....atat am dorii, de fapt chiar decaderea din drepturi, dar e mai greu de obtinut....cu deosebit respect va multumim si va dorim sanatate si succes pe plan profesional, .....valentin nicolae cu o problema a nepoatei mele
nickallai, utilizator
Puteti sa exercitati calea de atac impotriva acelei hotarari in termenul prevazut de lege ... apel sau recurs.
este ramasa definitiva...exista alt termen sau faceti referire la cele 15 zile dupa pronuntare?....cu deosebit respect, va multumesc
Cateva repere :

Competenta este judecatoria in a carei raza teritoriala domicilieaza paratul/reclamantul.
Calitate procesuala activa are mama (in calitate de reprezentant legal , pana la implinirea varstei de 18ani a copilului ) sau insusi copilul (acesta are capacitate procesuala de exercitiu , si-si poate reprezenta singur drepturile intr-un proces ce are ca obiect stabilirea pensiei de intretinere , altminteri, actiunea va fi respinsa ca lipsita de calitate procesuala activa )

Cu privire la neplata pensiei , sau la o plata care nu respecta cuantumul stabilita de hotararea judecatoreasca ,puteti face o plangere penala avand ca obiect infractiunea de abandon de familie , in temeiul art.305 din Codul Penal , si , in acest mod , poate va fi platita suma de bani restanta in integralitate.

In caz de refuz , tatal poate fi constrans doar a plati aceste sume de bani in raport cu ultimii trei ani ( in cauza e operant termenul de 3 ani , care stinge dreptul de a sesiza instanta de judecata ).

Asa incat, de la data introducerii actiunii (cu cat un demers e mai rapid facut si drepturile sunt restabilite in consecinta ) , va fi incuviintat dreptul la aceasta pensie.

Iata un model de cerere de chemare in judecata :www.avocatnet.ro/content/for...

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
1. mama sa introduca actiune pt incredintare minor. Cu hotararea de incredintare defintiva si irevocabila de incredintare poate sa iasa din tara cu minorul fara acordul tatalui;
2. mama sa introduca actiune pt majorarea pensiei alimentare, aceste actiuni sunt scutite de taxa de timbru si pot fi facut oricand exista un motiv ( inflatie, majorat salariu etc.);
3. pt neplata exista infractiunea de abandon de familie, faceti-i plangere penala la politie.
Succes!
cu deosebit respec, va multumim...