Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Caz complicat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Caz complicat?

Vreau sa cumpar un teren de 300mp invecinat cu proprietatea mea.
Problema este ca cel care foloseste terenul nu are niciun fel de act de proprietate,desi la legea 18/91 a fost mentionat dar a fost omis iar la legea 247/2005 s-a facut cerere si i s-a raspuns ca terenul a fost inclus in titlul de proprietate, lucru neadevarat.Mergand la primarie am constatat ca terenul cu pricina a apartinut defunctului tata al celui care il stapaneste acum dar nu a fost inclus in titlul de proprietate iar vinovatii sunt , "bineinteles", cei care au ridicat titlul si n-au verificat daca sunt toate terenurile.
Intrucat pana in '89 terenurile au fost colectivizate, respectivul care il stapaneste si cultiva terenul o face din '90 neintrerupt.
A doua problema este ca , de fapt , mostenitorii defunctilor parinti sunt 4(trei frati si un nepot-fiul celui de-al 4 frate decedat) iar unul dintre ei(nepotul) este "Gica contra" si nu vrea sa vanda .Desi nepotul a fost inclus la mostenitori,
nu stiu daca are certificat de mostenitor dupa tatal sau( cel de-al patrulea frate). Eu vreau sa cumpar , insa numai cu act de proprietate intr-o maniera in care Gica contra"(nepotul)sa nu intre in calcule. Ce este de facut?Poate actualul stapanitor cere dreptul de uzucapiune?
Se poate deschide o actiune in constatare?
Va multumesc.
jon53, utilizator
In primu rand, cel care vinde trebuie sa fie proprietarul terenului,
neavand acte de proprietate nu poate vinde.
Va trebui ca cel care vinde sa faca dovada proprietatii cu acte
iaar numai dupa aceea puteti cumpara.