Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Inchidere firma - consecinta
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Inchidere firma - consecinta

O cunostinta este unic administrator la o firma. Pe acea firma este cumparata o masina pe care o utilizeaza altcineva. Cunostinta mea doreste sa inchida firma. Ce se intampla cu masina? mentionez ca persoana care utilizeaza masina o utilizeaza in mod abuziv. Poate cunostinta mea sa vanda masina in momentul in care inchide firma? Firma figureaza la RC ca functionala insa fara bilantul anual depus pe 2007 sau 2008. De asemenea sediul firmei este expirat.

Va multumesc
Asociatul unic trebuie să se adreseze ORC cu o cerere pentru dizolvare şi lichidare firmă ocazie cu care trebuie să ceară şi numirea unui lichidator judiciar. Conform legii, dacă firma nu are datorii operează transmisiunea univeraslităţii de bunuri, cu alte cuvinte maşina se transmite asopciatului unic dacă figurează în actele contabile.După obţinerea hotărârii judecătoreşti de radiere şi lichidare se pot face operaţiunile la Poliţia rutieră.Vă învaţă lichidatorul judiciar ce trebuie să faceţi.
Va multumesc pentru raspuns.
Daca SC nu a depus bilant pt. anii 2007, 2008 si are sediul expirat, este posaibil ca ONRC sa solicite dizolvarea din oficiu prin aplicarea dispozitiilor art. 237 alin. (8) - (9) din Legea nr. 31 / 1990.
In cazul metionat de dumneavoastra, ce se intampla cu masina? Va multumesc
]n cazul sc cu asociat unic opereaza transmisiunea universala a patrimoniului.