avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... care este termenul de deunere a plangerii pt vatamare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

care este termenul de deunere a plangerii pt vatamare coporala

buna ziua. as dori sa ma ajutati intr-o problema.
in 2009 luna aprilie nu am acordat prioritate unui vecin, pt ca eu aveam prioritate si el s-a enervat, a intors masina si a venit dupa noi cu viteza (in masina mai eram cu tatal meu si cu un amic) . tatal meu a coborat din masina pe partea dreapta, si nu a mai avut timp sa se retraga spre trotuar, fapt pentru tatal meu a fost lovit de masina condusa de vecin ( a fost agatat cu oglinda de la masina) si l-a trantit in tufele de liliac, rupandu-i haina de la costum, dar noi nu am mai depus plangere pt ca a produs acea vatamare corporala asupra tatalui meu, pt ca ne-a amenintat ca ne da foc la casa, si ne-a fost frica deoarece este vazut in compania multor tipi dubiosi.
Prima mea intrebarea este daca ACUM, mai putem depune plangere pt vatamare corporala? mentionez ca mai pastram haina deteriorata a tatalui meu si capacul oglinzii de la masina lui. daca raspunsul este afirmativ cum procedam?
A doua intrebare este daca putem depune si plangere pt ca ne-a amenintat ca ne da foc la casa, si cum procedam.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 14:41, 21 Iunie 2010
a trecut 60 de zile in care puteati face plangere pt vat corporala,,,,,,deci,,,nu se poate,,,,iar pt amenintzari,,,,,trebuie sa depuneti o plangere la politie
Din pacate termenul in care ati fi putut sa depuneti plangerea s-a prescris , si oricum daca doar a avut hainele rupte si nu exista un certificat medico-legal care sa ateste gravitatea leziunilkor suferite precum si nr. de zile de ingrijiri medicale, nu stim daca era o vatamare corporala. De asemenea si termenul in care putea fi depusa plangerea pentru amenintare este prescris.
Dupa trecerea termenului de 2 luni, nu se mai poate depune plangere prealabila. A solicitat certificat medico legal la acea data, pentru a ne putea da seama ca s-a comis infractiunea de vatamare corporala?
Din cele expuse era vorba de un accident de circulatie.
Articolul 180 cod penal are urmatorul cuprins:"(alin.1)Lovirea sau orice alte acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.
Alineatul [3] prevede : " Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate" ;
Asadar intrucat dvs nu v-ati incadrat intr-un nr. de zile de ingrijiri medicale primite de victima *(tatal dvs)accidentului actiunea penala NU se putea pune in miscare din oficiu de catre Politie, mai ales daca partea vatamata nu a ales sa depuna o asemenea reclamatie impotriva autorului accidentului. In plus , conform art. 143 CPP aceasta lipsa a plangerii prealabile este un caz care inlatura raspunderea penala
Art. 143 Cod de Procedura Penala instituie drept cauza care inlatura raspunderea penala : Lipsa plangerii prealabile
(1) In cazul infractiunilor pentru care punerea in miscare a actiunii penale este conditionata de introducerea unei plangeri prealabile de catre persoana vatamata, lipsa acestei plangeri inlatura raspunderea penala.

Mai mult de atat Alineatul [4] al art. 180 Cod Penal Roman. prevede faptul ca " Impacarea partilor inlatura raspunderea penala, producandu-si efectele si in cazul in care actiunea penala a fost pusa in miscare din oficiu"
Mai mult de atat, aceasta impacare a partilor se constituie intr-o noua situatie care duce la inlaturarea raspunderii penale.

Art. 144 din Codul de Procedura Penala: Impacarea partilor
(1) Impacarea partrilor in cazurile prevazute de lege inlatura raspunderea penala si stinge si actiunea civila.
Deci este prea tarziu.
buna ziua .
pt. savarsirea infractiunii de vatamare corporala nu mai puteti face plangere penala .
in ceea ce priveste amenintarile, puteti depune plangere la politie. va trebuie martori in acest sens .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragerea langerii prealabile lili77 lili77 Daca imi retrag plangerea prealabila (vatamare corporala din culpa accident rutier , 20 zile ingrijiri medicale, } se stinge si actiunea civila ?Mai pot ... (vezi toată discuția)
Impacarea partilor nutzzu nutzzu in cazul unui denunt calomnios poate interveni impacarea partilor? retragera plangerii inlatura raspunderea penala? (vezi toată discuția)
Vatamare corporala danger_koss danger_koss pe data de 15 august un anume A m-a lovit in repetate randuri fara motive intemeiate, lasandu-mi semne serioase la nivelul fetzei. a doua seara m-am dus la ... (vezi toată discuția)