Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie 09.03.2010
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie 09.03.2010

Am fos depistat cu alcoolemie de 0,56 in echilotest pana in data de azi nu au venit rezultatele la sange, ma intereseaza daca politia are obligatia ca intr-un anumit termen sa imi transmita o solutionare a cazului, si daca da baza carei legi? Va multumesc Patrascu Anghel
~ Conținut șters la cerere ~
OUG nr 195/2002 arata care sunt limitele alcoolemiei si sanctiunile ce se aplica in cazul incalcarii acestora.
In cazul dvs. cu siguranta rezultatele s-au depus la dosarul penal format impotriva dvs. Mergeti la sectia de politie si informati-va ca nu va comunica nimeni nimic acasa, decat eventual o citatie sa va prezentati sa dati declaratie.

Pentru colegul meu Andrei DKN

Amenda administrativa o da procuratura, instanta de judecata da doar amenda penala. Parca ...asa cred eu...:-/

av.M.Hornea
Mihaela Hornea, Avocat
pe perioada cercetarilor, autorul poate beneficia de dreptul de a conduce pe drumurile publice?>
Da. Cu rezolutie data de procuror.
av.M.Hornea
difera cazurile in acest sens?La contraventii unde legea zice ca desi sea dispus in baza legii X retinerea permisului de conducere, prin contestarea PVC se restituie permisul pe perioada procesului

Deci nu se aplica si in cazul cercetarii penale??