Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie 09.03.2010
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie 09.03.2010

Am fos depistat cu alcoolemie de 0,56 in echilotest pana in data de azi nu au venit rezultatele la sange, ma intereseaza daca politia are obligatia ca intr-un anumit termen sa imi transmita o solutionare a cazului, si daca da baza carei legi? Va multumesc Patrascu Anghel
Contraventia este una iar infractiunea este altceva.
La contraventie se considera ca pericolul social este mai mic decat la infractiune.
:((
av.M.Hornea
In cat timp din momentul in care am fost depistat cu alcoolemie are politia obligatia sa trimita dosarul catre procuratura?
fiind un dosar de cercetare penala NU este un termen legal astfel prevazut, din pacate.
Recomandare: daca doriti urgentarea lucrurilor, stresati organul si parchetul.
pop sorin, utilizator
In general, pentru conducerea unui autovehicul in stare de ebrietate permisul de circulatie se retine si se elibereaza o dovada fara drept de circulatie.
Atentie! 0,56 la mie la etilotest (Dragger) este doar orientativ, valoarea reala este data de concentratia alcoolului in sange! Nu exista o corelatie directa si absoluta intre concentratia alcoolului din aerul expirat si cea din sange. Deci, atentie! opinia ca daca cineva are 0,56 in aerul expirat la etilotest, automat va avea dublu, adica 1,12g la mie in sange este falsa! Documentati-va cum trebuie si nu mai induceti in eroare!