Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cazare la socri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cazare la socri

Buna ziua. Eu cu sotul meu locuim la socra mea in apartament ( socrul meu a decedat in 2004) alaturi de cumnata mea, sora sotului meu).Amandoi avem domiciliul la adresa soacrei.Acum sunt insarcinata in 4 luni, si cel mai mult ma streseaza relatia pe care o avem cu soacra mea: nici unul din noi nu se intelege cu ea...noroc ca avem camere separate.Soacramea mereu ne ameninta ca ne da afara daca nu facem cum zice ea, etc si momentan chiar nu ne permitem sa ne mutam datorita problemelor financiare.Soacra mea are 4 copii:2 fete si 2 baieti.Vroiam sa stiu daca ne poate da afara pur si simplu sau exista vreo lege care sa ne protejeze? Acum apartamentul este doar pe numele ei. Multumim!
buna ziua .
intrucat sotul soacrei dvs. a decedat, va trebui dezbatuta succesiunea dupa acesta .
inteleg ca nu s-a dezbatut intrucat ati mentionat ca soacra este unicul proprietar al imobilului . astfel, odata dezbatuta succesiunea, proprietari ai imobilului vor fi atat descendentii defunctului cat si soacra dvs.
ulterior, fiecare succesor isi va intabula cota parte din imobil atribuita.
soacra nu va putea sa va evacueze , ulterior dezbaterii succesiunii .
va sugerez sa rezolvati aceasta problema, avand in vedere conduita soacrei dvs.
Multumesc de rapunsul prompt!Pana acum nu s-a facut succesiunea , apartamentul fiind doar pe numele soacrei mele.
Alta solutie pentru a nu fi dati afara in acest timp...pana la succesiune oare mai este?
Multumesc frumos!
cristinaiasi a scris:

Pana acum nu s-a facut succesiunea , apartamentul fiind doar pe numele soacrei mele.

Nu inteleg.
Apartamentul a fost cumparat de soacra dvs. inainte de a se casatori cu socrul dvs (acum decedat)?
A fost mostenit de soacra dvs de la parintii ei?
A fost cumparat de soacra dupa moartea sotului ei?

Acestea ar fi situatii in care apartamentul ar fi "doar pe numele soacrei".
Nu si in cazul in care doar numele soacrei apare in actul de cumparare insa data actului este in timpul casatoriei ei cu sotul decedat. Atunci nu doar al ei sau nu e doar "pe numele ei" (dupa expresia din popor).

Daca acest apartament a fost cumparat in timpul casatoriei atunci partea din el care a apartinut socrului dvs. a trecut la mostenitorii lui (inclusiv sotul dvs.)

Cum e de fapt?
romascanu, moderator
Buna ziua. Nu m-am gandit la atatea situatii ...ne fiind in domeniu...in acte doar ea apare titular.
Apartamentul a fost cumparat de catre socrii mei dupa ce s-au casatorit,apoi au facut 4 copii si intre timp socrul meu a decedat.
Pe noi ne interesa de fapt daca acum soacra ne poate da afara din apartament sau este vreo lege care sa ne "apare" pentru a mai putea locui cu ea pana reusim sa ne achizitionam o locuinta?
Cand va fi sa vand apartamentul sau dupa decesul ei am inteles ca avem si noi un anumit procent din valoarea locuintei.