Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... rapire de minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

rapire de minor

buna seara, am si eu o intrebare: daca plec cu copilul meu in varsta de 3 ani in alta localitate neanuntand sotul se considera rapire?multumesc
nu se considera rapire. la fel, daca si tatal copilului pleaca. datori sunteti sa anuntati celalalt parinte. cat copilul nu e incredintat unuia sau altuia, aveti drepturi egale
multumesc mult, si as mai avea o nelamurire: nu suntem in divort si vreau sa plec detot de la el cu copilul in alta localit pt a mi reface viata si vreau sa iau copilu , nici atunci nu se considera rapire?
Nu se considera rapire dar e indicat sa va cautati avocat la ultimul domiciliu comun pt a deschide procedurile legale.
Ca sa nu se fure copilul de sot ar trebui sa aveti o hotarare judecatoreasca provizorie de incredintare a minorului.
Rapirea de copii functioneaza numai la parasirea tarii, nu in interiorul acesteia. Daca nu mai rezistati in casnicie cu sotul, veti lua copilul cu dv. si va veti muta unde doriti cu acesta. Daca doriti introduceti actiune de divort, daca nu, nu. Poate sa o introduca si sotul dv.
Daca sotul doreste : divort, incredintare, drept de vizita minor, va trebui sa o solicite instantei.
Poate ca o perioada de intrerupere a casniciei, prin despartirea in fapt a sotilor, va apropia partile sau le va indeparta definitiv. ;)
nu poti sa scoti copilul din tara fara acordul celuilat parinte.La granita iti trebuiesc documente, in speta procura speciala.