Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare salar dupa plecare de la firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare salar dupa plecare de la firma

Buna. Prezint problema: Am plecat de la o firma de transport, in lichidarea scriam ca firma e la zi cu toate platile. Salarul s-a virat pe card la noi dar salarul de luna trecuta (ce trebuia sa apare acuma in data de 15) nu apare. Intre timp intrebeam pe fost colegi si ei au primit deja. Pot sa recuperez cumva bani de la firma? Si mai am inca o problema: trei luni de zile nu am fost angajat dar de la bun inceput m-o dat un contract de munca numa intre timp s-a uitat sa anunte ITM-ul ca lucru la el. Bine inteles salar de baza nu am primit numa "diurna" care era defapt bani dupa km facuti. Problema ca nu mai stiu unde am pus primul contract de munca dar la firma in arhiva trebuie sa apar pe CMR-uri. Ce pot face?
In conditiile expuse aveti posibilitatea sa va adresati instantei de judecata solicitand obligarea angajatorului la plata drepturilor salariale restante.
Instanta competenta este Tribunalul din resedinta de judet.
In litigiile de munca sarcina probei incumba angajatorului, iar actiunea este scutita de taxa de timbru si timbru judiciar.
Depuneti o sesizare la ITM si/sau deschideti o actiune in instanta impotriva fostului angajator.
Cererea de chemare in judecata se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliul.