Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbare administrator firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbare administrator firma

Buna ziua .
Doresc sa schimb administratorul in firma (SRL), iar noul administrator este plecat pentru 6 luni din tara . Cum putem face sa dea declaratia pe propria raspundere si specimenul de semnatura ? Poate merge acolo ( este in SUA ) la notariat si sa traducem aici declaratiile , sau sa mearga la ambasada ? Cei de la Registrul Comertului , de la informare initiala , ma trimit - contra cost - la consultanta , desi eu cred ca e de datoria lor sa imi raspunda . Va rog mult sa ma ajutati , vechiul administrator vrea sa renunte cat mai repede , si nu stim cum sa procedam .
Raspunsul este ca da, se poate sa mearga in tara in care se afla, in fata notarului, sa dea o declaratie pe proprie raspundere ca indeplineste conditiile legale pentru detinerea si exercitarea calitatii de administrator la firma X, precum si un specimen de semnatura (cuprins in aceeasi declaratie).
Aceste acte trebuie traduse si legalizate in Romania si apoi cu toate actele mergeti la Registrul Comertului.
Mult succes.